Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Daha Çok Turist İçin İstanbul Yenileniyor

İstanbul'un, daha çok turist çekmesi için görünümü değiştirilecek. Galata ve çevresi liman olurken, İkitelli de turizm bölgesi olacak. İstan

Milliyet
Daha Çok Turist İçin İstanbul Yenileniyor

b>İstanbul'un, daha çok turist çekmesi için görünümü değiştirilecek. Galata ve çevresi liman olurken, İkitelli de turizm bölgesi olacak.

İstanbul'un silueti, Beyoğlu-Galata çevresi, tarihi yarımada (Eminönü, Sultanahmet semtleri) ve Kilyos-Kemerburgaz (Karadeniz sahili) turizm alanı ilan edilerek, projelerle tümüyle yenilenecek. İkitelli de ise turizm bölgesi kurulacak. Bakan Erkan Mumcu, ilk turizm alanı ve bölgelerini İstanbul'da ilan etme kararı aldı.

3 ayrı noktada değişiklik
MUMCU, İstanbul'u Paris ve Londra gibi başkentlerle kıyaslayan tablodan rahatsızlık duydu. Bu tabloda, Paris 12,5 milyon, Londra 11,5 milyon turist ağırlarken, İstanbul'a sadece 1,8 milyon turist geldiği ve 1,4 milyar dolar gelir elde edildiği yer aldı. Bu nedenle bakanlıkça, İstanbul'un çehresini üç ana noktada değiştirecek turizm alanı projeleri hazırlandı. Projeler şöyle:

*TARİHİ YARIMADA PROJESİ: Eminönü ve Sultanahmet semtlerini kapsıyor. Butik oteller açılması teşvik edilecek. Aşçılık okulu açılacak.

*BEYOĞLU-GALATA PROJESİ: Karaköy Limanı, kentsel SİT alanı ve Salı Pazarı'nı kapsıyor. "Galata Port" adıyla sahil şeridine içinde alışveriş merkezleri olan liman projesi hazırlanıyor.

*KİLYOS-KEMERBURGAZ PROJESİ: Turizm konaklama tesislerini kuzeye kaydırmayı hedefliyor. Kıyı şeridi Doğa Parkı olarak planlanacak. Tatil köyü, spor merkezi, orman içlerinde ahşap evler gibi yapılaşmalara izin verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daha-cok-turist-icin-istanbul-yenileniyor_5754.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!