Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Daha Ne Bekleniyor?

İstanbul'daki okullar korkunun gölgesinde dersbaşı yapacak. Deprem Yönetmeliği'ne göre güçlendirilmesi gereken bin 940 hasarlı binadan sadece 21'i

Akşam
Daha Ne Bekleniyor?

b>İstanbul'daki okullar korkunun gölgesinde dersbaşı yapacak. Deprem Yönetmeliği'ne göre güçlendirilmesi gereken bin 940 hasarlı binadan sadece 21'i güçlendirildi.

Yeni eğitim-öğretim yılının başında, İstanbul'daki okulların doğudakilerden farklı olmadığı ortaya çıktı. 'Mega köy' İstanbul'daki milyonlarca öğrenci, doğudaki kardeşleri gibi korkunun gölgesinde eğitim yapacak. Marmara Depremi'nde hasar gören okullar onarıldı. Ancak Deprem Yönetmeliği'ne göre güçlendirilmesi gereken bin 940 binanın sadece 21 tanesi güçlendirildi. Bin 919 bina ise ödenek bekliyor. Depremler ve müteahhitlerin suiistimali, İstanbul'daki okulların da olası bir depremde en riskli binalar arasında yer almalarına yol açtı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 17 Ağustos Depremi'nde 689'u hafif 131'i orta ve ağır olmak üzere toplam 820 okulun hasar gördüğünü belirledi. Okullardan 689'u ilk etapta onarılarak eğitime açılırken, 131 orta ve ağır hasarlı okuldan 59'u onarıldı, 37'si güçlendirildi, 35'i ise yıkılıp yeniden yapıldı.

Bin 940 bina çürük

Ancak esas tehlike, 1998 öncesinde inşa edilen ve aynı yıl yürürlüğe giren 'Deprem Yönetmeliği'ne göre güçlendirilmesi gereken okullarda. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün verilerine göre, 32 ilçedeki bin 420 okula ait bin 940 binanın Deprem Yönetmeliği'ne göre güçlendirilmesi gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü, güçlendirme çalışmalarına 12 öncelikli risk bölgesinden başladı. İlk etapta Avcılar'daki 16 okula ait 18 bina ve Küçükçekmece'deki

44 okula ait 54 bina incelendi. Avcılar'daki 3 bina güçlendirildi, 5'inin çalışması devam ediyor. 5'inin de yerlerine yenileri yapılıyor. Küçükçekmece'de ise 44 binanın takviye projeleri tamamlanırken, bir kısmının keşiflerinin düzenlenmesi sürüyor. Yetkililer, güçlendirme çalışmalarına Avcılar ve Küçükçekmece dışında kalan 10 öncelikli ilçedeki 291 ilköğretim okuluna ait 373 bina ve 6 öncelikli ilçedeki 35 ortaöğretim okuluna ait 52 bina ile devam edileceğini bildirdiler. Ancak yetkililer, okulların güçlendirme çalışmaları için bağışçılara ihtiyaç olduğunu söylediler. İstanbul'daki 4 okulun güçlendirme çalışmaları Türkiye Bankalar Birliği'nce tamamlanırken, 4'ünün ise Finansbank tarafından yapılıyor.

Alüvyon zemine okul

İstanbul'da olası 5.6 şiddetinde bir depremin bin 600 öğrenci ve 60 öğ-retmenin bulunduğu Maltepe'deki Ataköseoğlu İlköğretim Okulu'nu yıkabileceği iddia edildi. Alüvyon zemine yapılan okulun, temelinde oluşabilecek sıvılaşmanın binaların yıkılmasına yol açacağı belirlendi. Okulun Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Güven, 'Kaynak yetersizliği ve prosedür işlemleri nedeniyle somut adım atamadık. 2.5 aydır bürokrasiyle mücadele ediyoruz' dedi.

İTÜ Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan ise çocuklarının okullarını güvensiz bulan velilerin suç duyurusunda bulunmalarını istedi. Ercan, İstanbul'da biri Maltepe'deki Ataköseoğlu İlköğretim Okulu olmak üzere iki ayrı okulda inceleme yaptığını belirterek, 'Eğer o okullarda görev yapsaydım, kimse beni o okullarda göreve çağıramazdı' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daha-ne-bekleniyor_5777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!