Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Daha Yapacak Çok İş Var

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan: “Kentsel dönüşüm yasasının bir an önce hazırlanması gerekiyor. Ne var ki bazı işleri çok iyi yapmayı hedeflerken sadece iyisini yapmayı başaramıyoruz”.

gmtr.comnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan: “Kentsel dönüşüm yasasının bir an önce hazırlanması gerekiyor. Ne var ki bazı işleri çok iyi yapmayı hedeflerken sadece iyisini yapmayı başaramıyoruz”.

2007 yılında sektöre ilişkin beklentileriniz neler?
2007 yılında sektör, önceki iki yıla kıyasla daha ağır bir tempoda ilerleyecek. Ancak 2005 yılında yaşamış olduğumuz hareketliliğin avantajlarını yaşamaya devam ediyor olacağız. Bu avantajlardan en önemlisi Türkiye’nin değerinin artmış olması. Çünkü bir ülkenin sahip olduğu insan gücü ve teknolojik kaynaklar ile gayrimenkul fiyatları, o ülkenin değerini belirlemekte önemli kıstaslardır. Fiyatların yeniden ineceğini sanmıyorum.

Sektörde yabancı yatırımların ilgisi ne önde ilerliyor?

Yabancı yatırımcılar riske girmek istemediklerini belirtiyorlar. Bizse onlara sadece risk sunuyoruz. Yabancıların ilgisini çekebilmek için imar planlarımızın bir an önce tamamlanması gerekiyor. Oysa mevcut imar planı çalışmalarına Mimarlar Odası bile karşı çıktı. Bu tepkiyi doğru bulmuyorum. İnşaatların gerçekleşmesi, projelerin çizilmesi için ruhsatı alınabilir alanlara ihtiyacımız var. İtirazlar yerine uzlaşma yollarını aramak gerekiyor. Ayrıca imar planlarının Gebze’den Silivri’ye kadar uzatılması gerektiğine inanıyorum.

Türkiye’deki gayrimenkullerin yabancılar tarafından satın alınmasına tepki duyan bir kesim var. Örneğin kimileri Bodrum’da çok sayıda yabancının konut sahibi olmasından rahatsızlık duyuyor. Bu gereksiz bir endişedir. Satılan konutu yabancılar sırtlarında taşıyıp götüremez. Konut alan bir yabancı her sene ülkemize gelecek. İhtiyaçlarını bizim marketlerimizden karşılayacak, bahçesine baktırmak için Türklere iş verecek. İleride malı miras kaldığında, çocuğu da aynı şekilde Türkiye’ye gelmek zorunda kalacak. Bu da 20 – 30 sene boyunca turizm garantisi anlamına geliyor. Ancak tabii ki yabancılara boş, ham arsalar değil, inşa edilmiş yapılar satılmalı. Bu şekilde hiçbir sorun çıkmaz.

Bunların yanında yabancılara ruhsatlı, altyapılı arsalar sunmamızı sağlayacak yasaların bir önce yürürlüğe girmesi gerekiyor.

Hangi yasaların hazırlığına öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?
Şehirleri kurtaracak iki önemli yasa var. Bunlardan birincisi kat mülkiyeti yasası. Bir sitede 200 kişinin yaşadığını farz edin. Bunlardan sadece bir tanesinin siteyi müteahhide vermeyi reddetmesi yeterli. Dolayısıyla kabul oranları %70, %80 gibi makul seviyelerle belirlenmeli. Yeni standartlara uymayan sitelerin yıkılıp yeniden inşa edilmesi ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

İkinci önemli yasa ise kentsel dönüşüm yasası. Bazı işleri çok iyi yapmayı hedeflerken sadece iyisini yapmayı başaramıyoruz. Önce iyi bir kentsel dönüşüm yasası çıkarılmalı, daha sonra ise bu yasanın geliştirilmesi için çalışılmalı. Bu yasa sayesinde gecekondu sahipleri mağdur durumda bırakılmadan gecekondu bölgeleri temizlenebilecek ve bu bölgelerde modern projeler geliştirilebilecektir.

Sizce İstanbul’un ulaşım altyapısına yönelik ne tür çalışmalar gerçekleştirilmeli?

İstanbul’un nüfusu 25 milyona ulaştığında merkezi alanların da değişmesi gündeme gelecek. Kent yavaş yavaş ikiye bölünecek. Şu anki şehir merkezini 4. Levent ve Maslak. Ancak İstanbul’un bir ucu Kurtköy’ü geçti, Gebze’ye doğru ilerliyor; diğer ucu ise Bahçeşehir’den Tekirdağ’a doğru uzanıyor. Dolayısıyla artık iki yeni merkezden bahsetmek mümkün. Bunlardan biri Kartal, diğeri ise Yenibosna. Trafik sorununu çözülmesi için de zaten şehir merkezlerinin artması gerekiyor. Üçüncü köprünün İstanbul için gerekli olduğunu düşünüyorum. Hatta gerekirse dördüncü ve beşinci köprüler de gündeme gelmeli. Tarihi ve doğal özelliklerinin yanı sıra, İstanbul’un bir metropol olduğunu unutmamak gerek. Şehrin özelliklerini koruyarak sorunlara etkili çözümler üretilmeli. Tüp geçit de gecikmeden tamamlanmalı ve güneye yeni bir tüp geçit daha yapılmalı. Bunların yanında raylı sistemler de en kısa zamanda birbirine bağlanmalı.

Seçimlerin inşaat sektörüne etkisi olacak mı?
Seçimlerin bu dönem eskisi kadar etkili olacağını düşünmüyorum. Eskiden seçimlerden önce tuğla fiyatları artardı. Geçen seçimlerde kamyonların tuğlacıların önünde nasıl kuyruk oluşturduğunu hala hatırlıyorum. Yaklaşan seçimlerde bu tür vakalar beklemiyorum. Ancak dövizde yukarıya doğru bir hareket olacaktır. Yatırımcılar dövize yöneleceği için gayrimenkul sektöründe bir yavaşlama gözlemlenecektir fakat bu yavaşlama kalıcı olmayacaktır.

Yeni projeniz Kozal’dan kısaca bahseder misiniz?

Kozal, Kozyatağı’nda inşa ettiğimiz, 10.180 metrekare toplam inşaat alanlı ve 2250 metrekare arsası, 500 metrekare yeşil alanı ve yine 500 metrekareye yayılı sosyal tesisleri bulunan bir proje. Projede fiyatlar 120.000 ila 360.000 Dolar arasında değişiyor. Kozal’ı bu senenin sonunda tamamlayıp teslim etmeyi planlıyoruz.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/daha-yapacak-cok-is-var_51339.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!