Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Daikin Avrupa Global Stratejik Yönetim Planını Açıkladı

Önümüzdeki 5 yıl içinde büyümeyi hızlandıracak bir dizi yatırımı içeren “Fusion 25” Stratejik Yönetim Planı’nın odaklandığı konular şirketin, 2025 yılına kadar toplam 840 milyon Euro yatırımda bulunarak Avrupa’daki AR-GE Merkezlerini büyütmek, üretim, satış ve hizmet kapasitesini artırmak ve iş modelinin dijitalleşmesini finanse etme hedefi oldu.

yapi.com.tr
Daikin Avrupa Global Stratejik Yönetim Planını Açıkladı

Merkezi Belçika-Brüksel’de bulunan Daikin Avrupa, faaliyet gösterdiği Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde ısınma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma (HVAC-R) alanlarında toptan bir çözüm üretmek ve değişen toplum ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hedefler belirliyor. Bu yönde çalışmalarını sürdüren Daikin Avrupa, 11 Ekim 2021 tarihinde Stratejik Yönetim Planı “Fusion 25”i açıkladı. Bu plana göre 2025 yılına kadar toplam 840 milyon Euro yatırımda bulunarak Avrupa’daki AR-GE merkezlerini büyütmeye, üretim, satış ve hizmet kapasitesini artırmaya ve iş modelinin dijitalleşmesini finanse etmeye odaklanacak.

İddialı Büyüme ve Topluma Katkı
Daikin’in “Fusion 25” planı; küresel ısınma, enerji sıkıntısı ve iç mekanda sağlıklı hava ihtiyacı gibi acil sorunlarla karşı karşıya olunan toplumsal sorunların çözümüne dayanıyor. Daikin, bu sorunların yaşam ve iş yapma şeklinin kökten değişmesine neden olan, toplumun dijitalleşmesi ile iç içe geçmiş olması noktasında yeni girişimler hedefliyor. Şirket, işini büyütürken, bu toplumsal sorunların çözümüne katkıda bulunmayı kendine bir sorumluluk olarak görüyor. Stratejik Yönetim Planı, tam da bu noktada yatırımları planlanmış üç stratejik büyüme alanında yoğunlaşıyor. Daikin, bu süreci 2050 itibarıyla karbon nötr (net sıfır) olan bir Daikin haline gelmek, eksiksiz bir çözüm sağlayıcı olmak ve sağlıklı bir iç mekan havası yaratmak üzere kurguluyor.

2050 İtibarıyla Net Sıfır Karbon
Karbon emisyonlarıyla mücadeledeki rolünü son derece ciddiye alan Daikin Industries Ltd., 2018 yılında ‘Çevre Vizyonu 2050’yi başlattı. Daikin, bu program kapsamında kurulu ürünlerinin kullanım ve atık fazı da dahil olmak üzere faaliyetlerinin her alanında karbon açısından nötr olmayı hedefliyor. Bunun ilk ara hedefini ise 2025 yılına kadar CO2 emisyonlarında yüzde 30’luk bir azalma sağlamak olarak belirledi. Önümüzdeki 5 yıl boyunca Daikin Avrupa’nın odağında ise ısı pompası alanındaki işini genişletmek, düşük Küresel Isınma Potansiyeli (GWP) ve/veya doğal soğutucu akışkanlara sahip enerji tasarruflu iklimlendirme ve soğutma ekipmanları geliştirmek ve soğutucu akışkanlar için döngüsel bir iş modeli oluşturmak gibi konular yer alıyor. Daikin bu sayede küresel plana katkıda bulunmayı hedefliyor. Daikin, ısı pompası ve soğutma teknolojisinde yenilik yapma amacıyla Belçika'nın Ghent kentinde küresel bir AR-GE Merkezi kurmak ve bu alandaki becerilerini genişletmek için gerekli yatırımları planlıyor. Daikin Türkiye, Ekim 2021’de yayınladığı ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nda da tüm bu detaylara yer verilirken, 513 ton atığın geri kazanıldığı, sera gazı emisyonunun yüzde 63 azaltıldığı, 1 milyon ağaç projesi ile 30 bin adet fidan bağışı yapma suretiyle birinci faz hedefini gerçekleştirerek yaklaşık 12 bin ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı emisyonu denkliğini gerçekleştirdiği başlıkları öne çıktı. Ayrıca fırsat eşitliğine yüksek önem verildiği belirtilen raporda, kadın istihdamını artırıcı uygulamalarla kadınların işgücüne katılımına destek olunduğu da vurgulandı.

Isı Pompalarını Teşvik Ediyor
Daikin'in küresel CO2 azaltma planında ısı pompaları çok önemli bir rol oynuyor. Şirket, karbon salımını azaltmak amacıyla küresel ölçekte ısı pompalarının kullanımını teşvik ediyor. Avrupa'daki ısı pompaları, ısıtma sektörüne yönelik AB Yeşil Mutabakat karbonsuzlaştırma stratejisine katkıda bulunuyor. Her bir kWh ısıtma işlemi için ısı pompasının karbon etkisi, yüksek verimli bir gaz kazanının etkisinin yarısına denk geliyor. Yenilenebilir elektrikle çalışıldığında ise ısı pompasının karbon ayak izi, yanma ısısının aksine daha da düşüyor. Elverişli piyasa koşulları ve ısı pompalarındaki köklü uzmanlığı sayesinde Daikin, 2025 yılına kadar ısıtma işini iki katından fazla artırmayı hedefliyor. Avrupa’da satılan tüm ısı pompaları Almanya, Belçika ve Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Daikin fabrikalarında geliştirilip, üretiliyor. Bu konuda açıklama yapan Isıtma Birimi Genel Müdürü Patrick Crombez, şu bilgileri veriyor:“Yaşam şeklimizi karbondan arındırmak için artık eyleme geçmemiz gereken bir noktaya geldik. Önümüzdeki 10 yıl çok önemli. AB, Yeşil Mutabakat uygulaması ile 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını en az yüzde 55 azaltma hedefiyle bu konuya öncülük ediyor. Bu durumun farkında olan Daikin’in, Avrupa'da ısı pompası AR-GE ve üretim kapasitesi artışları için büyük bir yatırım planı var. Isıtma sektöründe gerçekten sürdürülebilir büyümeyi amaçlıyoruz."

Soğutucu Akışkanları Yaygınlaştırma Hedefi
AB Yeşil Mutabakatı kapsamında yer alan döngüsel iş modellerine geçiş, ayrı bir öncülüğe sahip. Bu nedenle Daikin Avrupa, Daikin tarafından LꚙP olarak adlandırılan büyük ticari klima ekipmanında kullanılan soğutucu akışkanların döngüsel kullanımı için bir program başlattı. Böylelikle yeni ürünlerin ve soğutucu akışkanların daha da yaygınlaştırılması planlanıyor. Tüm soğuk zinciri kapsayan, sürdürülebilir bir iş kolu geliştirmeyi amaçlayan şirket, enerji tasarruflarını düşük GWP’li ve doğal soğutucu akışkanlarla birleştiren merkezi sistemler ve soğutma ürün yelpazesini daha da genişletme yoluna gidecek.

Eksiksiz Bir Çözüm Sağlayıcı Olmak
Daikin, önümüzdeki yıllarda iç mekan CO2 seviyelerinin izlenmesi, enerji tüketimi ve kestirimci bakım gibi ekipman bağlantısı temelinde katma değerli hizmetleri genişletmeyi amaçlıyor. Dijital bağlantılı profesyonellerden, montörlerden ve son kullanıcılardan oluşan yeni ekosistemde Daikin, ürünlerinin satın alınmasını, kurulmasını, kullanılmasını ve bakımını kolaylaştırmayı; dolayısıyla herkes için rahatlık sağlamağı amaçlıyor. Bu bağlamda 840 milyon Euro tutarındaki yatırımın bir kısmı, müşteri katılım platformunun geliştirilmesi için kullanılacak. Bunun yanı sıra konut tipi ürün son kullanıcılarına ulaşmak, düşük karbon ve enerji tasarruflu çözümlerinin anlaşılmasını teşvik etmek amacı güden grup, büyük Avrupa şehirlerinde etkileşimli Showroom’lar açmayı planlıyor.

Özel Müşteri İhtiyaçları için Toplam Çözümler
Daikin geniş portföyünü ve teknolojik bilgilerini en azından müşterilerin kendi CO2 emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olmak ve çeşitli müşteri ihtiyaçlarını karşılayan çözümler geliştirmeye çalışıyor. Bunun için şirket, işe alımlar, ortaklıklar ve dış büyüme yoluyla satış ve hizmet kapasitesini önemli ölçüde artıracak.

Ticari ve Endüstriyel İş Alanındaki Özellikler
Kendi ürünleri için sistem tasarımı ve mühendislik hizmetlerini kapsayabilecek veya harici ekipman ve kontrollerle birleştirilebilecek bakım, onarım, yenileme ve yenileme çözümleri sunmak için çalışmalar yapan Daikin, bunun yanı sıra yeşil bina, akustik ve tasarım standartlarını desteklemek üzere optimum sistem tasarımı ve mühendisliği için danışmanlık hizmetleri sunuyor. Şirket, özellikle üretim yerlerinden tüketime kadar olan süreçte gıda soğuk zincirine ("Çiftlikten Masaya") odaklanacak. Verileri kullanarak ve de izleyerek gıda kaybının azaltılmasının yanında gıda güvenliğinin sağlanmasına da katkıda bulunacak. Daikin bunun yanı sıra medikal soğuk zincir için özel çözümler sunmayı yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Sağlıklı Bir İç Mekan Havası Yaratmak
Daikin Avrupa, yüksek teknojiye sahip ürünleriyle havalandırma ve hava arıtma pazarında bölgenin lider oyuncusu olma hedefine odaklanmış durumda. Daikin Avrupa Grubu Başkanı Bay Tsubouchi bu konuda şu yorumlarda bulunuyor: “Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki yerel işletmeler, müşteriler ve toplum için etkin rol oynayabilen, yeni değerler yaratabilen, dünyanın dört bir yanından gelen farklı insanların katıldığı bir organizasyon olmayı amaçlıyoruz. Yeni bir dönemdeyiz; tüm Daikin ürünleri ve iş segmentlerinde yenilikler ve kişiye özel çözümler sunmak için kendimizi yeniden keşfediyoruz. Sadık iş ortaklarımız ve topluma yönelik tutkularımızı paylaşan kuruluşlarla açık işbirliğimiz sayesinde, Fusion 25 hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inancım tam.”

 

*

Daikin Türkiye Hakkında

Türkiye'de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla 43 yıldır faaliyetlerini sürdüren Daikin, temmuz 2011'de Airfel'i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı olmuştur. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, panel radyatörler, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye, Sakarya’da 105 bin metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesislerinde, çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun ürünleri son teknoloji ile üretmektedir. 8 bölge müdürlüğü, 500 bayi, 16 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa'nın ilk iklimlendirme deneyim merkezini de sektörüne kazandırmıştır. İstanbul'da bulunan Daikin Akademi ise eğitimin gücünü paydaşların kişisel gelişim, mesleki deneyim ve iş yapma kalitesine yansıtmak için çalışmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinin (Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Tacikistan) ve Gürcistan, Kuzey Irak, Moğolistan, KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Split Klima Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Yıllık 1 milyon 500 bin set kapasiteli split klima fabrikasında üretilen klimalarımız entalpi, kalorimetrik, elektrik güvenlik ve ses ölçüm laboratuvarlarında % 100 elektrik güvenlik, fonksiyon ve yüksek basınç testlerinden geçmektedir. Bugün özellikle kritik noktalardaki bakır boru birleştirmeleri kaynak robotlarıyla el değmeden yapılmaktadır.

Klima Santrali Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Türkiye’nin en modern tesislerine sahip klima santral fabrikasında Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle konfor ve hijyenik tip klima santralleri, hijyenik paket tip klima santrali, hücreli aspiratör, havuz nem alma santrali, mutfak aspiratörü, sığınak havalandırma cihazı ve ısı geri kazanım cihazı üretimi gerçekleşmektedir. Yurt içinde, yurt dışında çok sayıda prestijli otel, hastane, ilaç fabrikası, AVM, kongre merkezi ve ofis projesinde merkezi havalandırma sistemlerimiz tercih edilmektedir.

Fancoil Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

2009 yılında başlayan tasarım ve belgelendirme faaliyetleri sonunda, yıllık 200 bin üretim kapasitesine sahip fabrikada üretilen fancoil cihazlarımız, düşük ses seviyesi ve yüksek verimleriyle yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda otel ve iş merkezinde tercih edilmektedir.

Kombi Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle üretim yapan fabrikanın yıllık kombi üretim kapasitesi 220 bin adettir. Uzman ekip tarafından tasarlanmış kombilerimiz, sektörün en kaliteli bileşenleri kullanılarak üretilmekte, %100 güvenlik, fonksiyon, sızdırmazlık ve basınç dayanımı testlerinden geçmektedir. CE belgelendirmeleri, Avrupa’nın akredite laboratuvarları tarafından yapılmaktadır.

Daikin Avrupa Hakkında

Daikin Europe N.V., Daikin Industries Ltd.'nin bir bağlı ortaklığıdır ve EMEA iştirakinde yaklaşık 13.000 çalışanıyla Avrupa'nın önde gelen klima, ısı pompası ve soğutma ekipmanları üreticisidir.  Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye, Avusturya ve İngiltere merkezli 14 büyük üretim tesisine sahiptir. Daikin Europe Group'un merkezi Belçika'da olup, Oostend, Gent ve Brüksel'de ofisleri bulunmaktadır. Şirket 1973 yılında kurulmuştur. Isıtma ve iklimlendirme endüstrisinde 48 yılı aşkın tecrübesiyle Daikin, Avrupa’da ısı pompası teknolojisinde pazar lideridir. Şirket, ticari uygulamalar için Daikin VRV ve özel ısıtma uygulamaları için Daikin Altherma serisiyle piyasada tanınmaktadır. Avrupa pazarına yönelik cihazların %85'inden fazlası Avrupa'da üretilmektedir.

Daikin Japonya Hakkında

Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., 97 yıllık tecrübesi ile sadece ısıtma, soğutma alanında faaliyet göstermektedir. Bugün 160 ülkede 24 milyar doları bulan cirosu, 85 binden fazla çalışanı ve 100’den fazla üretim merkezi ile dünya ısıtma, soğutma, havalandırma ve flurokimyasal ürünlerinde sektör lideridir. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığı ile tanınmaktadır. Daikin Türkiye'nin de bünyesinde yer aldığı Daikin Europe N.V., 1972 yılında Avrupa pazarına yenilikçi ürünlerini sunmak için Belçika Oostende’de kurulmuştur. Daikin Industries Ltd.’in yüzde 100 iştiraki olan Daikin Europe N.V., 13.000 çalışanı, Belçika, Türkiye, Çek Cumhuriyeti (2), Almanya, İtalya, Avusturya, ve İngiltere'deki 8 üretim tesisiyle Avrupa'nın en büyük klima, ısı pompası ve soğutma cihazı üreticisidir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daikin-avrupa-global-stratejik-yonetim-planini-acikladi-_188043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!