Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Daikin, Millenium West İstanbul’da Yerini Aldı

Arke Yapı A.Ş. tarafından İstanbul Yenibosna’da hayata geçirilen Millenium West İstanbul Hotel projesinin iklimlendirme çözümleri ortağı Daikin oldu.

yapi.com.tr
Daikin, Millenium West İstanbul’da Yerini Aldı

İklimlendirme sektörünün inovatif şirketi Daikin, büyük projelerde yer almaya devam ediyor. Konuttan otele farklı projelerin iklimlendirmesinde çözüm ortağı olan Daikin, şimdi de Arke Yapı A.Ş. tarafından İstanbul Yenibosna’da yapımı süren, Millenium West İstanbul projesinde yer alıyor. Kullanıcılarına sağladığı konforun yanı sıra, düşük yatırım ve işletme maliyeti sunan çevre dostu cihazları ile Millenium West İstanbul Hotel projesinin iklimlendirme çözüm ortağı olan Daikin, bütün bu avantajlarıyla beraber tasarruf da sunuyor.

Yatırımcı Arke Yapı A.Ş. proje müdürü Özgür Cankaya, iklimlendirme çözümleri için Daikin’i tercih etmelerinin nedenlerini şu şekilde anlatıyor: “Daikin, konusunda uzman ve üstün özellikte üretimleri olan bir marka. Millenium West İstanbul bir otel projesi olduğu için öncelikle konuklarımıza iklimlendirme açısından konfor sağlamız gerekiyordu. Ancak bunu yaparken de sessizliği ön plana almalıydık. İhtiyacımız olan şeylerden biri de kullanılan cihazların birbiriyle uyum sağlayabilmesi ve maksimum verimlilikle çalışmasıydı. Daikin ürünleri bize aradığımız konforu, kaliteyi ve tasarrufu sağladı.”

17 kattan oluşan otel, farklı büyüklüklerde toplam 315 odaya sahip. 40 bin metrekarelik bir alan kaplayan otelin konuk odaları, ortak alanlar, restoranlar, ofis odaları ve sigara içme alanları da iklimlendirme projesinin parçalarını oluşturuyor. Daikin, kullanıcıya sadece cihaz çözümü sağlamak yerine toplam bir çözüm üreten ‘sistem’ vizyonuyla her yıl daha fazla ürün geliştiriyor. Bu bağlamda Daikin’in VRV sistem klimalarında öne çıkan ürünü ısı geri kazanımlı REYQ-T model cihazı Millenium West İstanbul projesinin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

REYQ-T model ısı geri kazanımlı VRV dış ünite, hassas sıcaklık kontrolü, havalandırma, sıcak su, klima santralleri ve merkezi/bireysel kontrol sistemleri ile tek bir iletişim noktası üzerinden otelin tüm ihtiyaçlarını gideriyor. Eş zamanlı ısıtma ve soğutma sayesinde otel misafirlerine konforu garanti ediyor. Isıtma ve kullanım sıcak suyu eldesi, soğutma ihtiyacı olan alanlardaki ısının bu alanlara aktarılmasıyla “bedelsiz” olarak sağlanıyor. Sistem, maksimum verimlilikte çalışarak işletmeye tasarruf sağlarken, çevreye zararı da aşağıya çekiyor.

 REYQ-T VRV Dış Ünite

Cihazın soğutucu akışkan sıcaklığı dış ortam ve iç ortam sıcaklığına göre değişkenlik gösterdiğinden ihtiyaç duyulan kapasiteye ayarlanıyor. Bu özellikle yüksek verimli çözümler sağlamanın yanı sıra üfleme sıcaklığını da ayarlayarak iç ortam konforunu her zaman maksimumda tutuyor. Ürün, geniş kapasite çeşitliliği ve yüksek borulama limitleri ile farklı büyüklüklerdeki tüm alanlarda en iyi performansı sağlıyor. Serbest dış ünite kombinasyonu ve bin metre toplam borulama uzunluğu sayesinde esnek montaj çözümü sunuyor. VRV IV dış ünitelerinde standart olarak bulunan otomatik soğutucu akışkan şarjı özelliğiyle devreye alma sırasında hem zamandan tasarruf ediliyor hem de en iyi performans yakalanıyor.

Özellikle otel odalarında iç üniteler çok önem taşıyor. Alan özelliklerine uygun ve sessiz çalışan gizli tavan tipi iç üniteler, konukların konforunu üst düzeyde tutarak devamlılığını sağlıyor. Daikin FXDQ düşük statik basınçlı iç ünite tam da bu amaca hizmet eden bir ürün olarak projede yerini alıyor. Son derece ince tasarıma sahip olan cihaz sadece 20 cm yüksekliğiyle konuk odalarının estetik yapısını bozmayacak bir görünüm sağlıyor. Fısıltı kadar sessiz çalışmasıyla konforu en üst düzeye taşıyan FXDQ düşük statik basınçlı iç üniteler konuklara kesintisiz bir konfor yaşatıyor.

Otelin lobi, restoran gibi ortak alanlarında ise düşük ses seviyeli ve özel olarak geliştirilmiş DC fan motoru sayesinde daha düşük enerji tüketimine sahip FXSQ orta statik basınçlı gizli tavan tipi iç ünite modelleri tercih edildi. Koridorlarda ise sıcaklığın eşit dağılımını sağlayan; kompaktlık ve estetiği bir araya getiren Daikin’in simgesel ürünü FXFQ dairesel atışlı kaset tipi iç ünite kullanıldı. Ofis alanlarında tercih edilen ürün ise FXZQ kaset tipi iç ünite oldu. Karolaj tavana uyum sağlayan cihaz, şık görüntüsüyle de estetik bir bütünlük sundu. FXMQ yüksek statik basınçlı kanallı iç ünite ise sigara içme alanlarında sağladığı iç ortam hava kalitesi nedeniyle projede tercih edilen ürün oldu. Sistem odalarında da FXAQ duvar tipi VRV iç üniteye yer verildi.