Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Daikin’den Sakura Projesi

Daikin Türkiye, 2017 yılında eğitimlerine başladığı Sakura Kadın Teknisyenler Projesi ile iklimlendirme sektöründe ‘erkek işi’ olarak bilinen teknisyenlik alanına kalifiye kadın iş gücü kazandırıyor.

www.yapi.com.tr
Daikin’den Sakura Projesi

Daikin Türkiye, kadın istihdamını ve fırsat eşitliğini desteklemek amacıyla sektöre kazandırdığı kadın bayileri ve teknisyenleriyle birlikte iklimlendirme alanına farklı bir soluk getiriyor. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), KalDer (Türkiye Kalite Derneği) ve Daikin’in kadın girişimcilere destek olmak amacıyla 2015 yılında hayata geçirdiği Sakura Projesi, girişimci kadınlara iklimlendirme sektöründe bir kapı açmıştı.

Bugün Daikin Türkiye bünyesinde çalışan 43 kadın teknisyen, ekipleriyle birlikte şantiyelere, evlere giderek kurulumlarda yer alıyor, arızaları gideriyor, proje ve denetleme faaliyetlerine katılıyor. Projenin detayını öğrenen birçok Daikin müşterisi, teknisyenleri cesaretinden dolayı kutluyor ve manevi destek oluyor. Özellikle kadın müşteriler, Sakura kadın teknisyenlere olan güvenlerini ve onlarla gurur duyduklarını dile getiriyor.

Daikin’in Sakura Kadın Teknisyenler Projesi, rol model olarak gerek iklimlendirme sektöründe gerekse benzer alanlarda diğer kadınları cesaretlendirecek ve Türkiye’de, hatta dünya iklimlendirme sektöründe kadınlara yepyeni bir çalışma alanı açacak bir sosyal sorumluluk projesi. Proje, Daikin’in kadınların her iş kolunda var olabileceğini göstermek ve markanın müşterilerine sunduğu hizmette fark yaratma fikriyle doğdu. Japonya’da servis teknisyeni olarak çalışan kadınlardan ilham alan uygulama, “Türkiye’de de neden olmasın?” düşüncesiyle hayata geçti.

Daikin, Sakura Kadın Teknisyenler Projesi kapsamında yapılacak eğitim programını Türkiye genelinde hizmet veren 500 yetkili servisiyle paylaşıyor ve kadın teknisyen arayışı bayiler üzerinden duyuruluyor. Aday görüşmelerini Satış Sonrası Hizmetler ve Daikin Akademi yöneticileri gerçekleştiriyor ve uygun kadın adaylar eğitim programına dahil ediliyor. 12 günlük eğitim programı boyunca ‘Split Klima Temel Soğutma Eğitimi’, ‘Müşteri Memnuniyeti Eğitimi’, ‘Split Sky Multi Eğitimi’, ‘Kombi-Temel Isıtma Eğitimi’ ve ‘PDS Kazien Eğitimi’ alan kadın teknisyenler, işe hazır hale geliyor. Daikin Sakura Kadın Teknisyenler Projesi çerçevesinde 3’üncü etap teknisyenler Aralık ayı itibariyle Daikin münhasır servislerinde çalışma hayatlarına başladı.

Sakura Kadın Teknisyenler Programı kapsamında ilk olarak 13 farklı ilden 23 kadın teknisyenin işbaşı yaptığını söyleyen Daikin CEO’su Hasan Önder, programla ilgili şu detayları paylaştı: “Kurum felsefemizde yer aldığı gibi içinde yaşadığımız topluma değer katan ve çalışanlarına fırsat eşitliği sunan bir şirket olarak, kadınlarımızı desteklemek, onları ekonomiye ve sektörümüze kazandırmak bizim için çok önemli. Başlangıçta bu programı pilot şehirler olarak İstanbul, İzmir ve Ankara’da deneyelim, diye düşünmüştük. Ancak Bursa’dan Konya’ya, Mardin’den Diyarbakır’a kadar 13 farklı ilden başvuru aldık. 2’nci ve 3’ncü etaplarda toplam 20 kişi programa dahil oldu. Şu anda toplam 43 kadın teknisyen ile devam ediyoruz. Onlar sadece kendi hikayelerinin kahramanı değil, aynı zamanda hem sektörümüz hem de ülkemiz için öncü ve örnek kadınlar. Daikin Türkiye olarak Temmuz 2011’de yola çıkarken şirket bünyesinde 54 olan kadın çalışan sayımız bugün 406’ya çıktı. Sadece beyaz yakalı çalışan sayımızda değil, mavi yakalı çalışan sayımızda da artış söz konusu. Bünyemizde çalışan çok başarılı kadın kaynak ustalarımız var. Sakura Kadın Girişimci Destekleme Projesi ve Sakura Kadın Teknisyenler Projesi gibi fark yaratan programlarla kadınların iş hayatında eşit şartlarda ve etkin bir şekilde yer almasına katkıda bulunuyoruz. Kadın girişimcilere ve teknisyenlere yönelik Sakura Projesi ile TEGEP’in Öğrenme ve Gelişim Ödülleri yarışmasının Toplumsal Katkıda Fark Yaratan Gelişim Projesi kategorisinde “EN İYİ” proje ödülüne layık görüldük ”

“Sakura Kadın Teknisyenler Programı ile hedefimiz, 2020 yılında 100 kadın teknisyenimizle birlikte sahada hizmet vermek” diyen Daikin Türkiye Satış Sonrası Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Olcay Avcı, Aralık ayıyla birlikte eğitimlerini ve stajlarını tamamlayan 43 kadın teknisyen ile sahada hizmet verdiklerini söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/daikinden-sakura-projesi_169359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!