Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dalaman Havaalanı Dış Hatlar İhalesi Aksa-Turkuaz-Manas'ın

Dalaman Havalimanı Terminal Binası'nın yolcu ve kullanım kapasitesinin artırılması amacıyla çıkılan ihaleyi, Aksa-Turkuaz-Manas konsorsiyumu kazand

Dünyab>Dalaman Havalimanı Terminal Binası'nın yolcu ve kullanım kapasitesinin artırılması amacıyla çıkılan ihaleyi, Aksa-Turkuaz-Manas konsorsiyumu kazandı.
Yap-işlet-devret modeliyle çıkılan ihale için Bilkent Holding-Regional Aizport Limitet Şirketi konsorsiyumu, Aksa-Turkuaz ve Kırgızistan'dan Manas şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum, Çakır Yapı ve Almanya'dan Flughafen'in oluşturduğu konsorsiyum ile Makyol A.Ş. teklif verdi.

DHİM Genel Müdürlüğü'nde yapılan ihale, teknik değerlendirmelerin uzun sürmesi nedeniyle 9 saatte tamamlandı. Bazı belgelerinin eksik olduğu belirlenen Çakır Yapı-Flughafen konsorsiyumunun elendiği ihaleyi, işletim süresini en kısa tutan Aksa-Turkuaz-Manas konsorsiyumu kazandı.

Konsorsiyum inşaatın ardından 6 yıl 5 ay 20 gün işletim süresi teklif etti. Makyol işletim süresi olarak 8 yıl 6 ay 28 gün ve Bilkent Holding'in bulunduğu konsorsiyum da 9 yıl 5 ay 13 gün işletim süresi önerdi.

Komisyon, ihalenin yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilmesi nedeniyle en kısa işletim süresini öneren Aksa-Turkuaz-Manas konsorsiyumunun ihaleyi kazandığını, Yönetim Kurulu ve Ulaştırma Bakanı'nın onayının ardından sonucun kesinleşeceğini açıkladı.

İhalesi gerçekleştirilen Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminal Binası'nın yıllık 5 milyon yolcu ve yaklaşık 67 bin metrekare kullanım alanına sahip olması öngörülüyor.

Havalimanı bugünkü durumuyla yılda 3 milyon yolcu kapasitesi ve 25 bin metrekarelik kullanım alanıyla hizmet veriyor.

Havalimanının dış hatlar terminal binasının yapımıyla bu havalimanına Uluslararası Avrupa Sivil Havacılık Konferansı'nın ön gördüğü yüksek güvenlik sistemi EDS ve EDDS sistemleri ile firmalara istatistiği destek sağlayacak CUTE sistemleri de kurulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dalaman-havaalani-dis-hatlar-ihalesi-aksa-turkuaz-manasin_7757.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!