Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

‘Dalga Salıncağı’ ile Elektrik Projesi

Tasarımcı Cevdet Başkal'ın projelendirdiği ve patentini aldığı ‘Dalga Salıncağı’ sistemi ile deniz, göl ve akarsulardaki dalga hareketlerinden elektrik elde edilmesi amaçlanıyor.

yapi.com.tr / AA
‘Dalga Salıncağı’ ile Elektrik Projesi

Bir Türk tasarımcının projelendirdiği ve patentini aldığı ‘Dalga Salıncağı’ sistemi ile deniz, göl ve akarsulardaki dalga hareketlerinden elektrik elde edilmesi amaçlanıyor.

Dalga salıncağını tasarlayan Cevdet Başkal, dalga enerjisinden faydalanan proje ile yenilenebilir enerji kaynaklarına en ucuzunu ve en sağlamını eklemeyi istediğini söyledi.

Güneş enerjisi ile bir evin ihtiyacını karşılamak için 150 bin lira harcamak gerektiğini, rüzgar enerjisinin panellerinin ise milyon dolarlara mal olduğunu buna karşılık yılda sadece 200 saat çalıştığını, anlatan Başkal, 3-5 yıl yağmur yağmaması durumunda da baraj enerjisinin kuruyacağını belirtti.

Dalga enerjisinden faydalanan ülkeler bulunduğuna dikkati çeken Başkal, söz konusu cihazların o ülkenin sualtı projelerine uygulandığından, başka kırık dalgalı yerlerde çalışmasının zor olduğunu ifade etti. Kendisinin projesinin ise su altı haritasına gerek kalmadan, her deniz coğrafyasında uygulanabileceğine işaret eden Başkal, cihazın sulardaki hem iniş çıkışla, hem de dalga hareketleri ile çalıştığını kaydetti.

Projenin benzerlerinden farkını, risksiz, ucuz ve sağlam olması şeklinde tanımlayan Başkal, bu projenin dünyanın her yerinde kullanılabileceğini belirtti.

Çarşaf gibi denizlerde de dalgalı denizlerde olduğu kadar enerji olduğuna işaret eden Başkal, ''Çarşaf gibi dalgasız açık denizde, içi yarım dolu pet şişeyi suya attığımızda, pet şişenin yukarı inip çıktığını görürüz. Veya tonlarca ağırlığında denize demirlenmiş gemi ve kayıkların iyice gözlemlediğimizde, sürekli olarak yukarı aşağıya hareket ettiğini gözlemleriz. İşte dalga salıncağı bu enerjiyi de açığa çıkaran çok güçlü bir sistemdir'' diye konuştu.

Projenin çalışmasıyla açığa çıkan enerjinin batarya sistemi ile de normal enerjiye çevrilebildiğine işaret eden Başkal, yaklaşık 2 bin 500 liraya bir dalga salıncağı dubası yapıldığında, Akdeniz kıyılarındaki yıllık 2 milyon 100 bin adet iniş çıkış ile yaklaşık 120 milyon liralık enerji üretecek bir enerji açığının ortaya çıkacağını söyledi.

Söz konusu sistem ile kıyıda oturan insanlar evlerinin, köylerinin, ilçelerinin, beldelerinin, sanayi tesislerinin elektriğini üretebileceğine işaret eden Başkal, sistemle yer altı gemilerinin de enerjilerini kendilerinin üretebileceğine dikkati çekti.

Kendi üzerine patent numarası çıkan tasarımın, Çin'de fason imalatına başlandığını duyduğunu belirten Başkal, Türkiye'de fikir üretimine kredi veren hiç bir banka ve kurum, kuruluş olmadığını söyledi.

Başkal, ''Tek isteğim önce Enerji Bakanlığına sunum vermek, sonra 500 megavat örnek bir santral kurmak. Eğer imkan tanınırsa 30-40 gün içinde petrole eşdeğer enerji üretebilirim. Daha sonra enerji şirketleriyle görüşerek yurt dışı pazarlarına yönelmek istiyorum'' dedi.

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/dalga-salincagi-ile-elektrik-projesi_83831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!