Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Danıştay 6. Dairesi Kastabala Çimento Fabrikası ÇED İptal Kararını Onadı

Danıştay 6. Dairesi, 06 Aralık 2010 günü oybirliğiyle aldığı kararla Adana 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği ve Çevre ve Orman Bakanlığı'nın temyiz ettiği ÇED Raporu iptal kararını çevreciler lehine onadı.

yapi.com.tr
Danıştay 6. Dairesi Kastabala Çimento Fabrikası ÇED İptal Kararını Onadı

Foto: Ali Murtaza Doğan

Danıştay 6. Dairesi, 06 Aralık 2010 günü oybirliğiyle aldığı kararla Adana 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği ve Çevre ve Orman Bakanlığı'nın temyiz ettiği ÇED Raporu iptal kararını çevreciler lehine onadı. Yazılı bir açıklama yapan Osmaniye-Kastabala Çevre Platformu, "Üç yılı aşan bir sürede çevreciler betonu yenmiştir. Bu çabada emeği geçen, en başta Karatepe-Aslantaş Arkeoloji Müzesi kurucusu Halet Çambel olmak üzere, Kastabala Çevre Platformuna maddi ve manevi destek verenlere Platformumuz adına teşekkürü borç biliriz" dedi.

Platform, Osmaniye Merkez Kesmeburun Köyü ve Kastabala Antik Kenti bitişiğine yapılması düşünülen çimento fabrikası için Çevre ve Orman Bakanlığı'nın verdiği Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunun iptali için Adana 2. İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Uzun süren bilirkişi incelemeleri, mahkeme heyetinin yerinde incelemeleri sonucunda Adana 2. İdare mahkemesi, yapılmak istenen çimento fabrikasının çevre, insan, bitki ve hayvan sağlığına, yer altı, yerüstü suları kirliliğine yol açacağı nedeniyle Esas :2008/1186 ve Karar:2009/1530 tarih ve sayılı kararlarıyla ilgili ÇED raporunu iptal etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-6-dairesi-kastabala-cimento-fabrikasi-ced-iptal-kararini-onadi_86202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!