Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay, Güllük’te Liman Projesinin Önünü Açtı

Milas’ta bulunan İasos Antik Kenti’ne yapılmak istenen liman projesinde ÇED olumlu raporuna Danıştay onay vererek iptal davasının reddine karar verdi.

yapi.com.tr
Danıştay, Güllük’te Liman Projesinin Önünü Açtı

Milas Güllük Körfezi’nde yapılmak istenen liman işletmesine verilen ÇED olumlu kararının mahkeme tarafından iptal edilmesini Danıştay bozdu. Danıştay 4. İdaresi aynı zamanda ÇED olumlu kararının iptali davasının reddine de karar vererek tekrar yargılanmanın önünü kapattı.

Cumhuriyet’ten Rıfat Kırcı’nın haberine göre; 2 olumsuz oya karşı çoğunluk oyuyla kabul edilen Danıştay kararı tepki yarattı. Ayıldız Maden ve Yükleme şirketinin yapmak istediği liman projesi Güllük Körfezi’ndeki habitatı bozacağı gibi aynı zamanda bölge halkının da yaşam alanlarını tehdit ediyor.

‘Halkın katılımı toplantısı gerçekleştirilemedi’
Şirket liman projesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden ruhsat alamayınca Valiliğe başvurdu. Valilik, proje için şirkete ruhsat verdi. Bunun üzerine 2021 yılının Haziran ayında ÇED süreci için halkın katılımı toplantısı gerçekleştirilmek istendi.

Ancak Milaslıların yoğun tepkisiyle toplantı gerçekleştirilemezken 1 yıl sonra 2022 Haziran ayında proje için ÇED olumlu kararı verildi. Bunun üzerine Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milaslılar ve pek çok dernek tarafından Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde iptal davası açıldı. Tüm davalar Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin davasıyla birleştirildi.

Yargı süreci sonunda ÇED raporunun iptaline karar verildi. Süreç Danıştay’a gitti. Danıştay 4. İdare Mahkemesi ÇED raporunun iptali kararını iptal ederken ‘davanın reddine’ hükmedip tekrar yargılamanın önünü kapadı.

‘3 bin yılın yok edemediğini bu karar bitirecek’
İasos için gönüllü hukuk mücadelesi veren Avukat Ayşe Yaka, Danıştay’ın bu kararının bir hukuk skandalı olduğunu ifade ederek, “Danıştay kararının içinde esasa ilişkin nitelikli tek cümle yok. Bizim iddialarımıza ve dava dosyasına sunulan bilirkişi raporuna rağmen itirazlarımıza ilişkin bir gerekçe sunulmadı. Yargı yolunun da önünü kapattılar. Biz Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Ancak bizim başlatacağımız AYM sürecinde projenin yapımına başlayabilirler. 3 bin yılın yok edemediği antik kent bu kararla yok olma tehlikesi altına. Hukuk mücadelemiz uluslararası merciler de olmak üzere devam edecek.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-gullukte-liman-projesinin-onunu-acti_202168.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!