Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay'dan Fatih Belediyesi'ne İkinci Ret!

Sulukule projesi, kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle 2012'de 4. İdare Mahkemesi'nce iptal edilmiş, Fatih Belediyesi bu karara Danıştay'da itiraz etmişti. Danıştay 14. Dairesi, İdare Mahkemesi'nin kararının arkasında durarak Fatih Belediyesi'nin yürütmeyi durdurma talebini ikinci kez reddetti.

yapi.com.tr
Danıştay'dan Fatih Belediyesi'ne İkinci Ret!

Radikal'den Elif İnce'nin haberine göre, Sulukule Roman Derneği'nin 2008’de açtığı davada verilen ‘proje iptal’ kararının yürütmesinin durdurulması için Fatih Belediyesi’nin iki kez Danıştay 14. Dairesi'ne başvurduğu, Danıştay’ın ise 3 Aralık 2013’te Fatih Belediyesi'nin talebini ikinci kez reddettiği ortaya çıktı.

Haziran 2012'de, TOKİ ihalesiyle Özkar İnşaat’ın yaptığı binalar neredeyse tamamlanmak üzereyken İstanbul 4. İdare Mahkemesi kamu yararı olmadığı gerekçesiyle projeyi iptal etmişti. Fatih Belediyesi ise yeni bir avan proje onaylandığı gerekçesiyle inşaata devam etti. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, ikinci projenin de iptal edilenden bir farkı olmadığını belirterek yine dava açtı.

Tek yol yıkım

Fatih Belediyesi’nin itirazı üzerine Danıştay’a taşınan davanın avukatı Hilal Küey, “Danıştay, belediyenin talebini ikinci kez reddederek 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararının arkasında duruyor. Hukuken bu projenin kamu yararına uygun hale getirilmesinin tek yolu yıkımdır. Yıkım olmadan surun dibine yapılan 3-4 katlı binalar, bozulan sokak tipolojisi ve yok edilen tarihi doku mahkeme kararına uygun hale getirilemez. Yıkım için Danıştay’ın nihai kararının beklenmesi de gerekli değildir” dedi.

Oda avukatına saldırı

TMMOB Mimarlar Odası'ndan Avukat Can Atalay, belediyenin inşaata devam gerekçesi olan ikinci projeye karşı açılan davanın bilirkişi keşfinde bugün saldırıya uğradı. Sulukule'de keşif sırasında arbede çıktığını anlatan Atalay, "Bilirkişiyle inşaatta gezerken devlet memuru olduğunu söyleyen bir şahıs 'Odalar dava açmasaydı proje çoktan bitmişti' diyerek üzerime yürüdü. Sonra da özel güvenliği çağırdı. Şahıs 'Keşif sırasında avukata saldırıyorsunuz' deyince uzaklaştı" diye konuştu.

Ne olmuştu?

Avrupa'nın en eski Roman yerleşimlerinden Sulukule'nin yıkımına karşı Sulukule Roman Derneği, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubeleri 2008'de dava açmıştı. Mayıs 2009'da mahallede yıkım başladı ancak mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermedi. Haziran 2012'de, TOKİ ihalesiyle Özkar İnşaat’ın yaptığı binalar neredeyse tamamlanmak üzereyken İstanbul 4'üncü İdare Mahkemesi "kamu yararı olmadığını" belirterek projeyi iptal etti.

Fatih Belediyesi ise yeni bir avan proje onaylandığı gerekçesiyle inşaata devam etti. Odalar ikinci projenin de iptal edilenden bir farkı olmadığını belirterek dava açtı. İlk projenin iptal kararı hala Danıştay'da görülürken bugün ikinci projeye karşı açılan davanın bilirkişi keşfi gerçekleşti. İlk projeye karşı açılan davada bilirkişi üç ayrı rapor yazarak projeyi eleştirmiş, İstanbul’un herhangi bir yerinde yapılabilecek türde inşaatların koruma adı altında Sulukule’de yapılmasını uygun bulmamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistaydan-fatih-belediyesine-ikinci-ret-_117196.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!