Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DASK, 19 Milyon YTL Ödeme Yaptı

Kurulduğu günden bu yana yaklaşık 2.6 milyon konutu sigortalayan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 7 yılda 178 depremde yüzde 97'si kısmi hasarlar olmak üzere yaklaşık 10 bin konuta 18,7 milyon YTL hasar ödemesinde bulundu.

Yeni Şafak Gazetesi
DASK, 19 Milyon YTL Ödeme Yaptı

urulduğu günden bu yana yaklaşık 2.6 milyon konutu sigortalayan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 7 yılda 178 depremde yüzde 97'si kısmi hasarlar olmak üzere yaklaşık 10 bin konuta 18,7 milyon YTL hasar ödemesinde bulundu.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, DASK'ın bir nevi zorunlu sosyal dayanışma sistemi olduğunu belirterek, "Bu bir vergi değil sigorta sistemi. Tıpkı otomobildeki gibi. Örnek bir sosyal dayanışma sistemi. Birçok yabancı ülke DASK'a hayran ve örnek model olarak alıyor" dedi.

Afyon, Bingöl ve Tunceli depremleri sırasında devlet yardımları nedeniyel konut poliçe sayısı oranında azalma olduğunu belirten Serdar, "Nasılsa devlet yapdım ediyor demek yanlış. ZDS olanlar hem sigortadan hem de devlet yardımından yararlanabilir" diye konuştu. Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, Türkiye'deki konut sayısının 12 milyonun üzerinde olduğunu belirterek, "Şu an bu konutların yüzde 20'si kadarını poliçelendirebildik" dedi.

31 Kuruşa 110.000 YTL
DASK'ın ödediği hasar teminatı, inşaat metrekare maliyetlerinin ortalamasına göre belirleniyor. 2007 yılı için belirlenen en riskli bölgedeki 100 m2 bir konutun poliçesi için azami yıllık prim bedeli 114 YTL yani günlük olarak 31 kuruş olarak belirlenirken Zorunlu Deprem Sigortası olan konut sahiplerine DASK azami 110.000 YTL teminat veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dask-19-milyon-ytl-odeme-yapti_57994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!