Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DASK Başkanı Yazıcı: Bu Yıl 7 bin 725 Hasar İhbarı Aldık

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, bu yıl 2 Mart itibariyle toplam 7 bin 725 hasar ihbarı aldıklarını, 5 bin 677 dosyanın işlemlerini tamamlayarak 4 bin 785 kişiye 57 milyon lira hasar ödemesi yaptıklarını belirterek, nihai ödeme tutarının 80 milyon lirayı bulmasını tahmin ettiklerini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
DASK Başkanı Yazıcı: Bu Yıl 7 bin 725 Hasar İhbarı Aldık

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, bu yıl 2 Mart itibariyle toplam 7 bin 725 hasar ihbarı aldıklarını, 5 bin 677 dosyanın işlemlerini tamamlayarak 4 bin 785 kişiye 57 milyon lira hasar ödemesi yaptıklarını belirterek, nihai ödeme tutarının 80 milyon lirayı bulmasını tahmin ettiklerini bildirdi.

Yazıcı, 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye topraklarının yüzde 96'sının, nüfusunun yüzde 98'inin aktif deprem kuşakları üzerinde bulunduğunu hatırlatarak, ''Türkiye'de büyük depremlerin ardından sigortalılık oranlarında artış gözlemliyoruz, ancak önemli olan, bu artışın sürekliliğini sağlamak ve felaketler olmadan önce sigorta yaptırmak. Deprem riski yüksek bir ülkede yaşıyoruz. Bu nedenle, almamız gereken diğer önlemlerin yanı sıra muhtemel maddi kayıplarımızı karşılamak için mutlaka zorunlu deprem sigortasını yaptırmalı ve sigorta yaptırmak için deprem olmasını beklememeliyiz'' ifadesini kullandı.

Türkiye'de geçen yıl can ve mal kaybıyla sonuçlanan üç büyük depremin meydana geldiğini belirten Yazıcı, şunları kaydetti:

''Simav ve Van'da yaşanan hasar yapıcı depremler, bu doğal olayın hayatımızın değişmez bir gerçeği olduğunu, hasarın ise tedbirsizlik nedeniyle büyüdüğünü bize bir kez daha üzücü bir şekilde hatırlattı. DASK olarak, Simav'da 19 Mayıs'ta meydana gelen ve artçı sarsıntılarla devam eden depremlerin yarattığı hasarlar için 853 sigortalıya toplam 9 milyon lira tazminat ödemesinde bulunduk. Van'daki tazminat ödemelerinin de büyük çoğunluğunu tamamladık, ihbarı geç yapılan veya ikinci depremle artan bazı hasarlar için ise çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl 2 Mart itibariyle toplam 7 bin 725 hasar ihbarı aldık, 5 bin 677 dosyanın işlemlerini tamamlayarak 4 bin 785 kişiye 57 milyon lira hasar ödemesi yaptık.

Tahminlerimiz nihai ödeme tutarının 80 milyon lirayı bulacağı yönündedir. Van'da deprem tarihinde yüzde 9 olan sigortalılık oranı daha yüksek olsaydı ödenen sigorta tazminatı da doğal olarak çok daha yüksek olacaktı.''

Türkiye'de sigortalı konut oranı artıyor

Selamet Yazıcı, Türkiye genelinde sigortalılık oranında geçen yıl yüzde 12,5 artış yaşandığını belirterek, Van depremlerinin bu artışta etkisinin büyük olduğunu, mayıs ayında meydana gelen Kütahya Simav depremin de bölgesel bir sigortalılık artışını beraberinde getirdirdiğini kaydetti.

Simav'da sigortalı konut sayısının deprem sonrasında yüzde 232 arttığını ifade eden Yazıcı, şunları aktardı:

''Simav'ın bağlı olduğu Kütahya'da ise zorunlu deprem sigortalı konut oranı depremden sonra yüzde 14'ten yüzde 18'e yükseldi. Depremden önce Kütahya genelinde zorunlu deprem sigortası kapsamına giren 144 bine yakın konutun sadece 18 bininin poliçesi bulunurken bugün bu sayı 26 bine yaklaştı. Van'da ise zorunlu deprem sigortalı konut sayısındaki artış çok daha fazla gerçekleşti. Depremden önce 7 bin 318 olan sigortalı konut sayısı deprem sonrasında yüzde 100 artarak, 14 bin 580'i aştı. Simav depremi, daha çok bölgesel artışta etkili olurken, Van depremi ülke genelindeki sigortalı konut sayısında da yüzde 5'lik artış sağladı. Ülke genelinde toplam sigortalı konut sayısı 3 milyon 780 bine ulaştı. Afetler nedeniyle oluşan ekonomik kayıplarımızın büyük kısmını gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sigortayla karşılamak istiyorsak zorunlu deprem sigortası sistemini sahiplenmeli ve çevremizdekileri de sigorta yaptırmaya teşvik etmeliyiz.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/dask-baskani-yazici-bu-yil-7-bin-725-hasar-ihbari-aldik_91002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!