Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Zorunlu Deprem Sigortasına...

DASK'ta hedef 5,5 milyon konut
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortasıyla güvenceye alınmış 3,5 milyon konut bulunduğunu, bu sayıyı orta vadede 5,5 milyona çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara depreminin yıl dönümünün arefesinde 4.3 büyüklüğündeki depremle sarsılan Kayseri halkına geçmiş olsun dileğinde bulundu.
    
Türkiye'de yılın ilk 6 ayında büyüklüğü 4?ün üzerinde 20?den fazla deprem meydana geldiğini belirten Yazıcı, bunların tamamına yakınının küçük de olsa maddi hasara yol açtığını anımsattı. Bu hasarların depremde hayatta kalmak kadar, deprem sonrasında ekonomik kayıpların uygun şekilde giderilmesinin de ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini ifade eden Yazıcı, Kayserilileri de depreme karşı önlem almaya ve zorunlu deprem sigortalarını yaptırmaya davet etti. Yazıcı, toprakları üçüncü ve dördüncü deprem risk bölgesinde yer alan Kayseri'deki konutları yaklaşık yüzde 27'sinin zorunlu deprem sigortası bulunduğunu kaydetti. Kayseri'nin bu performansıyla Türkiye ortalamasını yakaladığını bildiren Yazıcı, şunları belirtti:
    
''Kayseri sigortalılık oranı açısından yapılan sıralamada 17'nci. Ancak, ülkemizin büyük şehirlerinden Kayseri?deki eğitim düzeyinin yüksekliği de düşünüldüğünde sigortalılık oranının çok daha yukarıda olması gerekir. Bizim gönlümüzden geçen Kayseri?yi ilk 10?da görmek. Kayseri'nin merkezindeki 100 metrekare betonarme bir konut ayda ortalama 5 liraya zorunlu deprem sigortasıyla güvenceye alınabiliyor. Kayserililerin geleceklerini depreme karşı güvenceye almak için bu duyarlılığı göstereceklerine inanıyorum.''

Yazıcı, Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortasıyla güvenceye alınmış 3,5 milyon konut bulunduğunu, bu sayıyı orta vadede 5,5 milyona çıkarmayı hedeflediklerini ifade ederek, 2011?de başlattıkları ''Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor'' yarışmasıyla da sigortalılık oranının artırılması için illeri teşvik ettiklerini bildirdi.
    
Yarışma kapsamında, 2011 yıl sonu sonuçlarına göre zorunlu deprem sigortasında en yüksek sigortalılık oranına ulaşan, bir önceki yıla göre en yüksek poliçe artış oranını kaydeden ve en iyi teşvik kampanyasını yürüten iller ödüllendirilecek. DASK, ''Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor'' yarışmasının her üç kategorideki birincilerine DASK Güvenli Hayat Parkı armağan edecek. Yarışmanın her üç kategorisinde ikinci ve üçüncü olan illerin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerine ise depremle ilgili çalışmalarda kullanılmak üzere malzeme yardımı yapılacak.


http://www.yapi.com.tr/haberler/daskta-hedef-5-5-milyon-konut_96741.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!