Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

JMO: Eylem planının, ancak toplumsal bir sözleşme niteliği taşıdığında anlamı olacak
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odasından, 'Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı'nın ancak toplumsal bir sözleşme niteliği taşıdığında anlamı olacağı' belirtilerek, konunun tüm taraflarının katılımıyla planın yeniden ele alınması gerektiği ifade edildi.

Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan Marmara Depremi'nin 12. yılı nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, on binlerce kişinin canına ve milyarlarca liralık mal kayıplarına yol açan 17 Ağustos Marmara Depremi'nin üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen, yapılması gerekenlerin yerine getirilmediği savunuldu. Açıklamada, afet risklerini azaltmaya yönelik toplumsal bileşenlerin tüm taraflarının katılımıyla hazırlanan bir ''Ulusal Deprem Stratejisi''nin bulunmadığı, ülkenin afet tehlike haritalarının hazırlanmadığı, afet, imar ve yapılaşma ile ilgili yasalarda daha güvenli yaşam alanları oluşturulması konusunda tek bir değişiklik olmadığı ileri sürüldü.

Afet Acil Durum Yönetim Başkanlığı tarafından bu yılın başında hazırlanarak kurum ve kuruluşlara gönderilen ''Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı''nın içinde bir çok eksikliği barındırmasına rağmen olumlu bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Ülke geleceği için son derece önem taşıyan 'Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı' gibi bir belgenin ancak toplumsal bir sözleşme niteliği taşıdığında bir anlamı olacaktır. Hazırlanan taslak süreç içerisinde yer alan tüm aktörler ile siyasi partilerin katılacağı toplantılar dizisiyle yeniden ele alınmalı ve sonucunda mutabık kalınan metnin stratejik eylem planı olarak toplumun önüne getirilmedir.
 Depremle doğrudan veya dolaylı ilişkili tüm mevzuat, Afet ve İmar Kanunu ana ekseninde düzenlenecek çerçeve yasaların altında yeniden oluşturulmalıdır.
 İmar ve afet mevzuatı kopukluğu giderilmelidir''.


http://www.yapi.com.tr/haberler/jmo-eylem-planinin-ancak-toplumsal-bir-sozlesme-niteligi-tasidiginda-anlami-olacak_96729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!