Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Davos Zirvesi'nde Neler Yaşandı?

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından, 23-26 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen "Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak" konulu bu yıl ki Davos Toplantısı'nda, siyaset ve iş dünyasının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da katılımı ile 3 bine yakın dünyanın en güçlü insanı bir araya geldi.

yapi.com.tr
Davos Zirvesi'nde Neler Yaşandı?

SKD Türkiye’nin çatı örgütü olan Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi de 6 oturum ile hafta boyunca Davos Zirvesi’nde yiyecek sektöründen finansa; sıfır emisyon politikalarından gelecekteki mobilizasyona, entegre çevre yönetiminden hükümetlerin karar alma süreçlerine ve kurumsal risk yönetimine kadar birçok önemli konuşmalar gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çekti.

lkeler arasındaki ortak sorunlarla mücadelede uluslararası iş birliğini canlandırmaya odaklanılacağı açıklanan zirvede; uluslararası güvenlik, çevre ve küresel ekonomi gibi konular ele alındı. Ülkelerin ortak sorunlarla mücadelede İş birliği, şeffaflık ve hükümetler seviyesinde aksiyon almanın önemi vurgulanırken, yayınlanan yıllık “Küresel Riskler Raporu”ndaki 10 maddeden 7’sinin sürdürülebilirlik ekseninde yaşanabilecek zorluklardan oluşması dikkatleri çekti.

Toplantının ardından yayınlanan Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Raporu WEF’te Öne Çıkanlar ve Altı Çizilenler bölümünde, Systems Leadership bölümünde belirtilen 6 başlığın tamamının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri bağlamında değerlendirilen, doğrudan veya dolaylı olarak sürdürülebilirlikle ilişkili konular olarak göze çarptı.  Bu durum ayrıca sürdürülebilirliğin liderlerin ajandalarında yer almanın ötesine geçip ajandanın neredeyse tamamnını doldurduğunu göstermektedir.

2018 Küresel Riskler Raporu: Durum Ciddi
Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki raporunda, iktisadi, çevresel, jeopolitik, toplumsal ve teknolojik riskler ve uzun dönemde bu riskleri etkileyebilecek trendler yayınlandı. 2017’deki raporda olduğu gibi çevre konuları, uzmanların dile getirdiği endişeler arasında açık arayla en ön sırada yer alıyor. Raporda gerçekleşmesi en olası beş küresel risk olarak; kitle imha silahları, ekstrem hava olayları, doğal felaketler, iklim değişikliği kaynaklı göç ve adaptasyon problemleri ve su krizi tespit edildi.

Öne Çıkan Yeni Ortaklıklar
Preparing workers for the future: Gelecekteki yeni iş kollarına hazırlık amaçlı çalışanların kapasitesini artırma çalışmaları başlığında toplamda 10 milyonun üzerinde çalışanı kapsayacak kapsite geliştirme programları tanıtıldı.

 

Safeguarding our oceans: Salesforce.com kurucusu Marc Benioff, İsveç Hükümeti ve Birleşmiş Milletler işbirliği ile başlatılan, okyanuslar, denizler ve kıyılardaki ekosistemlerin korunması üzerine çalışacak olan the Friends of Ocean Action projesi tanıtıldı.

Hızla artan global et talebinin sürdürülebilirlik, güvenli ve sistemli bir tedarik zinciriyle sağlanması amacıyla Meat: The Future projesi başlatıldı.

Plastik ve Elektronik atıkların döngüsel ekonomi ile tekrar değerlendirilmesi amacıyla kurulan Döngüsel Ekonomiyi Geliştirme Platformu (the Platform for Accelerating the Circular Economy, PACE), Alphabet, the Coca Cola Company, Royal Philips ve Unilever firmalarının Endonezya, Çin, Nijerya ve Ruanda ülkeleri ile sağladıkları geniş bir işbirliği ile duyuruldu.

Güvenli Hava Yolculuğu, konusunda da Kanada hükümetinin hava yolculuklarında gelecekte oluşabilecek problemlerini günümüzden ön görmek ve problemlerin çözümler noktalarını araştıracak bir insiyatif olarak duyuruldu.

Gelecekteki işler ve yetkinlik
ABD verilerini baz alan araştırmada sadece bu ülkede teknoloji ve diğer faktörler nedeniyle 1,4 milyon kişinin işini kaybetme ihtimali olduğu vurgulanıyor. Araştırmada vurgulanan olumlu sonuçlar da var. İşlerini kaybetme ihtimali bulunan kişilerin yüzde 95’i eğer mevcut becerilerini geliştirebilir veya yeni yetkinlikler öğrenebilirlerse şu an yaptıkları işlerden bile daha kalifiye işlere sahip olabilecekler. Bunun yanında, tüm çalışanların yetkinliklerini aynı oranda geliştirmesinin kadınlar ve erkekler arasındaki ücret eşitsizliğini de önemli oranda azaltması bekleniyor. Rapora göre gelecekte kadınların yüzde 74’ü erkeklerin ise yüzde 53’ü daha yüksek ücretlere sahip olacak.

Türkiye'den 3 isim Davos Zirvesi'nde katıldı
Türkiye’den, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Davos Zirvesi’ne katıldı. Başbakan Yardımcısı Şimşek, Davos’ta yatırımcılarla yaptığı görüşmelerle ilgili konuşarak “Yatırımcıları çok ilgili buldum. Zaten yatırım yapıyorlar ama muhtemelen yatırımlarını daha güçlü bir şekilde artıracaklar” dedi.

Kaynak: skdturkiye.org

ETİKETLER: Davos Zirvesi
http://www.yapi.com.tr/haberler/davos-zirvesinde-neler-yasandi_163201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!