Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DB’den İzmir’de 60 Bin Konutun Jeotermal ile Isıtılmasına Destek

Türkiye Jeotermal Derneği Başkanı ve Dünya Jeotermal Birliği Başkan Vekili Orhan Mertoğlu, İzmir’de 60 bin konutun jeotermal enerjiyle ısıtılması i

Ticaret
DB’den İzmir’de 60 Bin Konutun Jeotermal ile Isıtılmasına Destek

b>Türkiye Jeotermal Derneği Başkanı ve Dünya Jeotermal Birliği Başkan Vekili Orhan Mertoğlu, İzmir’de 60 bin konutun jeotermal enerjiyle ısıtılması ile ilgili projeye Dünya Bankası’ndan da destek geldiğini söyledi.

Mertoğlu, Dünya Bankası Enerji Danışmanı Helmut Schreiber’in Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa kurduğu “İzmir Jeotermal A.Ş” tarafından yürütülen çalışmaları incelemek üzere İzmir’e geldiğini kaydetti. Mertoğlu, Schreiber’in Vali Yusuf Ziya Göksu ile yaptığı görüşmede, yatırımın fizibilite ve iş planı çalışmaları için hibe sağlanması konusunda prensip anlaşmasına varıldığını bildirdi. Anlaşmayla “Dünya Bankası’nın jeotermal yatırımlarına destek olmak” amacıyla Türkiye’ye ayırdığı 7 milyon dolarlık payın büyük kısmının İzmir’e harcanacağını ifade eden Türkiye Jeotermal Derneği Başkanı ve Dünya Jeotermal Birliği Başkan Vekili Orhan Mertoğlu, şu bilgileri verdi:

“Daha önce 60 bin konut olarak belirlenen ısıtma ve sıcak su projesi, Valilik talebiyle genişletildi. Yatırımın yürütülmesi için fizibilite plan yapılması, aramaların yapılması, potansiyel belirlenmesi, planlama, fizibilite raporu ve mühendislik çalışmalarında Dünya Bankası’nın sağladığı hibe kaynak kullanılacak. Valiliğin talebi şu anda 3 milyon dolar, ancak bu rakam büyüyecek. İlk aşama hemen başlayacak ve bir yıl içinde tamamlanacak. Yatırım aşamasında da Dünya Bankası uygun kredi sağlanması konusunda garantör olarak destek olacak. Tahminlerimize göre 2005 sonlarına doğru yatırıma başlanır ve 5 yıl içinde de İzmir’in büyük bölümü jeotermal ile ısınır hale gelir.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dbden-izmirde-60-bin-konutun-jeotermal-ile-isitilmasina-destek_22063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!