Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dede Koç’un İzinde Kültür!

Bu yazıya eylülde niyetlendim. Ekimde erteledim. Artık kaçınılmaz! Bu yıl “Vehbi Koç Vakfı’nın (VKV)” kuruluşunun 40. yılı… Vakıf, eylülde “İstanbul Bienali’nin (ikiyıldabir)” ana “sponsoru (hamisi)” oldu. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), bu etkinlik için 4 milyon TL harcadı. Faturanın çoğunu VKF ödedi. İki vakıf arasındaki anlaşma 2016

Cumhuriyet Gazetesi
Dede Koç’un İzinde Kültür!

Bu yazıya eylülde niyetlendim. Ekimde erteledim. Artık kaçınılmaz! Bu yıl “Vehbi Koç Vakfı’nın (VKV)” kuruluşunun 40. yılı… Vakıf, eylülde “İstanbul Bienali’nin (ikiyıldabir)” ana “sponsoru (hamisi)” oldu. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), bu etkinlik için 4 milyon TL harcadı. Faturanın çoğunu VKF ödedi. İki vakıf arasındaki anlaşma 2016 yılına kadar geçerli…

Ekimde, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi M. Koç, ünlü Carnagie Vakfı’nca aralarında Microsoft’un Bill Gates’i, CNN’in Ted Turner’i, Ağa Han gibi ünlülere verilen “Hayırseverlik Madalyası” ile ödüllendirildi. 100 milyon dolar harcayarak yeniden Nev York Belediye Başkanı seçilen Michael Bloomberg de aynı gün ödülünü aldı.

Kasımda VKF, dünyanın sayılı müzelerin başında gelen, yılda 5 milyon ziyaretçinin gezdiği Nev York Metropolitan Sanat Müzesi’ne (MET) Osmanlı sanatı bağlantılı iki galerinin kurulması için 10 milyon dolar (15 milyar TL) bağışladı. 2011’de açılacak iki galeri 75 yıl boyunca “Koç Ailesi” adını taşıyacak, 1. galeride “Osmanlı İstanbul’u”, ikincisinde “Tüm Osmanlı İmparatorluğu Sanatı” sergilenecek.

MET Müdürü Thomas P.Campell “Koç ailesinin bu cömert bağışının büyük onur olduğunu” söyledi. Müze Başkanı Emily K. Rafferty ise, “VKF’nin 40 yıldır eğitime, kültüre ve sanata yaptığı desteğin yanı sıra müzemize uluslararası ziyaretçi sağlamasına yönelik bu iki galerinin katkısında çok derin duygularla şükran borçluyuz” dedi.

Müzedeki “Arap Toprakları” galerilerinin yerinde açılacak yeni bölümlerde İznik seramikleri, hat, resim, minyatür, ipek dokuma, kadife, kilim ve saray işliklerinden çıkmış eserler, silahlar, altın yaldızlı ahşap tavanlar sergilenecek. Bu olgu, dış müzayedelerde Osmanlı yapıtları istemini ve fiyatlarını da yükseltecek.

Dede Vehbi Koç’un yıllarca süren vakıf kurma mücadelesi 1969’da tamamlanabilmişti. Koç, “ölüm döşeğinde bağış” ve “cami yaptırma” alışkanlıkları yerine, Batı dünyasında gördüğü sapasağlamken “vakıf” kurma olgusunu benimsemiş, “eğitim, kültür ve sanata” yönelmişti.

Bu amaçla 12 milyon lira nakit ve holdingdeki hisselerinin bir bölümünü vakfa bıraktı. VKV, 2009’da 40. yılını kutlarken varlığı da yaklaşık iki milyar lirayı buldu.

İstanbul’da eşi Sadberk Hanım adına kurulan ilk müzeden sonra Koç ailesi Türk halkına üniversite, Akdeniz medeniyetlerini, Anadolu uygarlıklarını, İstanbul’u Araştırma merkezlerinin yanı sıra Pera, İstanbul ve Ankara’da Rahmi M. Koç müzelerini, VEKAM gibi kurumları yarattı. Türk Eğitim Vakfı her yıl binlerce öğrenciye burs veriyor. Arkeoloji Profesörü Kenan Erim’in 30 yıl emek verdiği Afrodisyas’a katkı yapmakla kalmadı, Sevgi Gönül adına görkemli heykel müzesini de ekledi.

MET Mütevelli Heyeti Onursal Üyeliği’ne seçilen baba Koç, Prof. Erim’in National Geographic’in 100 yılda bir verdiği “Kristal Küre” ödülünü alırken yaptığı konuşmadan esinlenerek şöyle dedi:

“Geçmişine sahip olamayanın geleceğe sahip olamayacağını biliyoruz. Osmanlı, tarihe görkemli bir imza attı, çok güçlü bir yapı kurdu. Bu yapının gücünü sanat eserlerinde ve tarihimizde aramayı, bunu tüm dünyayla buluşturmayı Koç ailesi olarak bir görev biliyoruz.”

Acaba VKV, bundan sonra MET’ten geri getirilen ve salaş bir binada sergilenen “Karun Hazinesini” de görkemine yakışır bir müzeye kavuşturur mu?

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/dede-kocun-izinde-kultur_74336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!