Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Dedelerimizin Mirasını Korumalıyız"

Biga Çevre Derneği üyeleri, yaşadıkları bölgedeki çevre sorunlarını çözmek için çalışıyorlar. Bu çalışmaların büyük bir bölümü ise bölgede ilk kez 2003 yılında yapılmaya başlanan termik santrallerle ilgili.

NTV
"Dedelerimizin Mirasını Korumalıyız"

STRONG>Biga Çevre Derneği üyeleri, yaşadıkları bölgedeki çevre sorunlarını çözmek için çalışıyorlar. Bu çalışmaların büyük bir bölümü ise bölgedeki termik santrallerle ilgili.

Biga Çevre Derneği üyeleri bu süreci şöyle anlatıyor: Biga'da "termik santral" sorunu 2003 yılında başladı. 2003 yılında İÇDAŞ firması ÇED raporu gerektirmeyen 118.5 MW'lık doğalgaz dönüşüm sartralinin inşaatına başladı. Daha sonra ruhsatında değişiklik yaparak santralin yakıt şeklini doğalgazdan kömüre çevirdi. O dönemde santralin iptali için davalar açtık, fakat tecrübesizlikten kaynaklanan sebeplerden dolayı davamızda başarılı olamadık ve davayı kaybettik.

Bu santral çalışmaya başladıktan sonra firma ek ruhsatlarla santralin kapasitesini yükseltti. Daha sonra 7 km mesafede başka bir hurda demir çelik tesisi ve termik santral için yeni ruhsatlar aldı. Yeni termik santralin kapasitesi 1200 MW. İnşaatına 2008 yılında başladı. Bu sefer daha donanımlı bir ekiple dava açtık (ÇED'in iptali davası).

Termik santralin çevre zararlarının bilimsel kayıtları yeni yeni yapılmaya başlandı. Fakat yerel halkın görsel şikayetleri asmalarda, meyve ağaçlarında, hayvanlardaki farklılıklarda oldu. En çok geceleri soludukları havanın genizlerini yaktığından yakındılar. Tesisten kirli suyu denize salıyorlar. Bu da denizdeki ekosistemi bozuyor.

2004 senesinde, çevre zararlarının nasıl olabileceğini göstermek amacıyla denizden bölgeyi balıkçı tekneleriyle gezmeye gittik. İki balıkçı gırgır motoruyla 35-40 kişi firmanın bulunduğu sahile yaklaşınca firmanın liman romörkörleri "Çevreciler geldi" deyip verilen talimatla bizleri korkutmak için üzerimize su sıktılar, işte bütün herşey o zaman oldu ve bizler Biga Çevre Derneği'ni kurarak artık mücadelemizi bu çatı altından sürdürmeye karar verdik.

Derneğimizi 32 kurucu üyeyle kurduk. Kampanyalar düzenledik 10 bin adet termik santrala hayır imzası topladık. İmzaları Cumhurbaşkanı'mızdan Başbakan'ımıza, Genel Kurmay Başkanlığı'mızdan Kuvvet Komutanlıkları'na, Bakanlıklardan politikacılarımıza kadar birçok yere kopyalıyarak gönderdik. Ama ilk kurulan termik santralın önüne geçemedik. Zaman içinde firma yakın çevresine iş aş vaatleriyle termik santrala "hayır" diyenlerin sayısını azalttı. Ekonomik sebepler destekçilerimizi azalttı.

Firma çimento fabrikası için kolları sıvadı biz de sıvadık, ilk kurduğu termiğin 6 katı büyüklüğünde yeni bir termik için inşaata başladı biz de mahkemeye gittik ama bu sefer tecrübeliydik daha bilgili ve tecrübeli avukatlarla hem çimento fabrikasına hemde termiğe dava açtık. Mahkemeden ruhsat alınan bölgeye keşif için bilirkişi atanmasını talep ettik. Bilirkişi atandı ve sunulan rapor sonunda mahkeme firmanın ÇED'inin iptaline karar verdi. Çimento fabrikasının ruhsatı da iptal edildi. Bu bizler için büyük bir moral oldu. İnsanlara bu işin sonunun gelmediğni ve mücadelenin devam etmesi gerektiğini anlatabildiğimizi sanıyoruz.

Şu anda ilimiz sınırları içerisinde çalışmakta olan santraller  
Çan Termik santralı 160 x 2 = 320 MW
Değirmencik İçdaş Termik Santralı = 900 MW

Ruhsatı alınmış ve inşaatı devam eden santraller    
İçdaş’a ait  Bekirli = 1200 MW
Karabiga Alarko 1260MW Termik + 500MW doğalgaz = 1760 MW
Bandırma  Musakça Sabancı = 2000 MW
Ezine ENKA = 500 MW
Çalışmakta olan rüzgar enerji santraları = 55 MW                
Genel toplamı = 6735MW

Bundan sonraki süreç çok hızlı ilerliyor. Bu hafta gazete ilanıyla aynı yerde yine aynı proje için alınmış mahkeme kararı yokmuş gibi yeni bir halkı bilgilendirme (ÇED) toplantısı yapılacak. Ayın 20 sinde Kemer köyünde toplantıya katılıp gerekçelerimizi ve burada termiği istemediğimizi bunu yargınında istemediğini dile getireceğiz. Şu anda mahkemenin kararının uygulanmaması büyük bir suç bize göre.

On sene önce bu tür haberleri okuyup izlediğimizde bize uzak geliyordu fakat şimdi tam ortasındayız hemde bölgenin geçiminin %85'i topraktan havadan ve sudan denizden olan bir yerde. Herkes bu gibi konulara çok duyarlı olmalı ve bu toprakların dedelerimizden bizlere miras kaldığını ve bizlerden de gelecek nesillere aynı bekarette miras bırakılması gerektiğini unutmamalıyız."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dedelerimizin-mirasini-korumaliyiz_75950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!