Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Değerli Konut Vergisi için Tebligat Gönderilmeye Başlandı

Değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan konutlar için alınacak Değerli Konut Vergisi’nin yürürlüğe girmesiyle, konut sahiplerine tebligat gönderilmeye başlandı. Ankara Gölbaşı’nda bulunan Çiçekkent Sitesi’ndeki evlerin bazılarına, gerçek değerinin 5 katı üzerinde değer biçilerek, “Değerli Konut Vergisi” alma yoluna gidildiği ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Değerli Konut Vergisi için Tebligat Gönderilmeye Başlandı

Değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan konutların vergilendirilmesi için getirilen Değerli Konut Vergisi, 7 Aralık’ta Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre, evi 5 milyon TL ile 7 milyon 500 bin TL arasında olanlar binde 3, 7 milyon 500 bin TL ile 10 milyon TL arasında olanlar binde 6, 10 milyon TL ve üzerinde olanlar ise binde 10 oranında vergi ödeyecek. Evlerin değerlendirmesi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte çok sayıda vatandaşa evlerinin değerini bildiren tebligatlar gönderildi.

İkizi 663 bin, kendisi 5 milyon
Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Gölbaşı ilçesindeki Çiçekkent Sitesi’nde bulunan “ikiz evlerden” birine, Resmi Gazete’deki kararın hemen ardından, 3 gün içinde tebligat geldi. Tebligatta, site sakinlerinden Ahmet Gülsevim’in evine, 5 milyon 746 bin TL değer biçildi. İkiz evlerden diğerine ise, Gölbaşı Belediyesi tarafından 663 bin 899 TL değer biçilmesi dikkat çekti. Sitedeki evlerin değerinin ortalama 600-700 bin TL olmasına karşın, diğer site sakinlerine de yavaş yavaş “değerli konut vergisi” tebligatları gelmeye başladı. Site yöneticisi Levent Doğancı ise, “Emlak Vergisi” olarak 734 TL ödediklerini, fakat eve biçilen 5 milyonluk değere göre, bu rakamın 26 kat artarak 19 bin TL’lik Değerli Konut Vergisi ödemelerinin beklendiğini belirtti.

Öte yandan, Çiçekkent’te bulunan ve 5 milyon 746 bin lira değer tebliğ edilen ikiz evlerin değeri, internetteki emlak sitelerinde 1 milyon 800 bin TL ile satışa sunuluyor. Tebligatta verilen değerlerin, internet sitesindeki değerlerin 5 katı olması dikkat çekiyor.

Hazineye para mı arıyorlar
Site yöneticisi Doğancı, siteyi bir grup banka çalışanından oluşan kooperatifin kurduğunu ve asfaltından ışıklandırmasına kadar her şeyini kendilerinin yaptığını belirterek, “Başlangıçta 300-400 bin liralık müsveddelerdi. Sitenin her yerini kooperatifimiz yaptı. Buraların değeri öyle olabilir mi? Kanal İstanbul gibi projelerin yükünü vatandaşa mı yükleyecekler? Bu vergiyle hazineye para mı arıyorlar? Buradaki insanlar banka emeklisi, böyle bir vergiyi ödeyecek güçleri yok. Bahsettikleri değerin yarısını bile veriyorlarsa evimi hemen devredeyim. Bu değerlendirmeler ve vergi, adil bir uygulama değil. Yeni verginin Varlık Vergisi’nden farkı yok” sözleriyle tepki gösterdi.

Öte yandan, evlerine tebligat gelen yurttaşların, 15 gün içinde tebligata itiraz etme hakları bulunuyor. Verginin biri şubat diğeri ise, ağustos ayı sonuna kadar iki eşit taksitle ödeniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/degerli-konut-vergisi-icin-tebligat-gonderilmeye-baslandi_176719.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!