Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Verginin Adı Var Beyannamesi Yok

Beyanname süresinde son gün 20 Şubat 2020 olmasına rağmen Değerli Konut Vergisi’nde beklenen erteleme kararı halen Meclis’e sunulmadı. E-beyanname vermek isteyen mükellef GİB’de dokümanlara ulaşamıyor.

yapi.com.tr
Verginin Adı Var Beyannamesi Yok

Geçen yıl 7 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlandığı andan itibaren çok tartışılan Değerli Konut Vergisi'nin (DKV) akıbeti belirsizliğini koruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile yeniden gözden geçirileceği ve erteleneceği müjdelenen ‘Değerli Konut Vergisi'nde (DKV) beyanname süresi başladı. Ancak, beyannamesi verme süresinde son gün 20 Şubat 2020 olmasına rağmen, halen Meclis'e ertelemeyi içeren bir kanun teklifi sunulmadı.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre; belirsizlik sürse de kanun halen yürürlükte. Bu nedenle beyanname vermek gerekiyor. Aksi takdirde usulsüzlük cezası gelebilir. Ancak, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi'nden e-beyanname vermek isteyen mükellefler, DKV'ye ilişkin dokümanlara ulaşamıyor. 1-20 Şubat tarihleri arasında beyanname verilmesi gerekiyor, ilk taksit şubat, ikinci taksit ise ağustosta. Yani ortada, adı belli olup da akıbeti belirsiz ve beyannamesi olmayan bir vergi türümüz var.

Değerli Konut Vergisi, değeri 5 milyon lira ve üzerinde olan 103 bin konutu ilgilendiriyor. Evlerine gelen tebligatlarına itiraz eden binlerce vatandaş Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne dava açmak üzere idari mahkemelerin yolunu tuttu. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün tespit ettiği değerler için genel müdürlüğün bulunduğu Ankara İdare Mahkemeleri'nde açılan davalarda ise “yetkisizlik” kararı çıktı. İdare mahkemesi gayrimenkulün bulunduğu yerdeki idare mahkemelerini işaret etti. Bu kararın ardından davalar; örneğin gayrimenkul İstanbul'da ise dava İstanbul İdare Mahkemeleri'ne taşınacak. İstanbul'da yetkisizlik kararı verilirse, olayı Danıştay çözecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/verginin-adi-var-beyannamesi-yok_177405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!