Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Değirmenlere Restorasyon

Bodrum'da yaklaşık 400 yıl önce yapılan ve yakın zamana dek kullanılırken, son yıllarda kaderine terk edilen tarihi değirmenlere yerel yönetim sahip çıktı.

Cumhuriyet EGE
Değirmenlere Restorasyon

b>Bodrum'da yaklaşık 400 yıl önce yapılan ve yakın zamana dek kullanılırken, son yıllarda kaderine terk edilen tarihi değirmenlere yerel yönetim sahip çıktı. Bodrum Belediye Belediye Başkanı Mazlum Ağan, değirmenleri yeniden ayağa kaldırarak turizme kazandıracaklarını belirtti. Bodrum' un en görkemli manzarasının bulunduğu Haremtan Tepesi'nde bir zamanlar turistik kentin gururu olan değirmenler şimdilerde turist rehberlerinin utancı oldu. Rehberler, Bodrum'un en güzel manzarasını seyretmek için gelen turistlerin, değirmenlerin kötü halini görmemesi için yoğun çaba harcadıklarını söylüyor. Ancak bazı tur acenteleri, yarımada turunda değirmenler noktasını gezi güzergahından çıkardı.

Belediye Başkanı Ağan, karadan ve denizden gelen turistlerin Bodrum'daki en uğrak yerlerinden biri olan ve bir yıl içerisinde yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiği değirmenlerin restore edilmesi için Anıtlar Kurulu'ndan gerekli onayı aldıklarını ve proje çalışmalarına başladıklarını belirtti. Ağan "Değirmenlerin durumu bizi de üzüyordu. Anıtlar Kurulu ile yaptığımız görüşme sonunda projelendirmeyi kabul ettirdik. Değirmen sahipleri ile görüşerek olumlu sonuç aldık. Önümüzdeki yıl, değirmenlerin harap halini ortadan kaldırıp, işler hale getireceğiz, turizme kazandıracağız. Milyonlarca turistin ziyaret ettiği değirmenlerin Bodrum Kalesi, Kral Mousolos'un Mezarı ve Myndos Kapısı gibi kentimizin bir markası sembolü olacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/degirmenlere-restorasyon_56631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!