Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Değişim Rüzgarı Bomonti'de

İstanbul'un ilk sanayi bölgesi Bomonti, dev bir kültür merkezi ve 5 yıldızlı bir otele kavuşacak. Tekel'in tarihi Bomonti Bira Fabrikası da 15 yıl sonra yeni çehresine kavuşmaya hazırlanıyor.

Sabah EMLAK
Değişim Rüzgarı Bomonti'de

stanbul'un ilk sanayi bölgesi Bomonti, dev bir kültür merkezi ve 5 yıldızlı bir otele kavuşacak. Tekel'in tarihi Bomonti Bira Fabrikası da 15 yıl sonra yeni çehresine kavuşmaya hazırlanıyor.

İstanbul'un ilk sanayi bölgesi Bomonti'nin çehresi değişiyor. Bomonti'ye adını veren Tekel'in Bira Fabrikası yine bu değişimde öncülüğü üstlenmiş durumda. 1890 yılında İstanbul Feriköy'de bir bira üretim tesisi kuran İsviçreli Bomonti kardeşler, 1902 yılında işletmelerini bugünkü fabrikanın olduğu yere taşırken, isimleri de kendileri ile birlikte geldi. 1938 yılında fabrika Tekel'e geçerken, artık o bölge Bomonti diye anılıyordu. İşte, 1991 yılından bu yana boş duran ve neredeyse harabeye dönen Bomonti Bira Fabrikası için Turizm ve Kültür Bakanlığı 49 yıllığına tahsise çıktı. İhale yakın zamanda sonuçlanacak ve Bomonti ile birlikte Şişli de yeni bir kültür merkezi ile beş yıldızlı bir otele kavuşacak. Bu sırada binanın tarihi özellikleri de korunacak. Turizm Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Bomonti'deki Bira Fabrikası'nın bulunduğu yerde 3 bin 500 kişilik bir kongre merkezinin yanı sıra bin yataklı bir otel bulunacak. Sadece kongre merkezinin 71 bin metrekare alan üzerinde kurulması söz konusu. Burada yapılacak yatırımlar için biçilen değer 235 milyon YTL.

Kiralar 2 bin YTL'ye dayandı
Bomonti'deki bu son hareket semtin her yerinde konuşuluyor. Zaten uzun bir zamandır buranın kültür ve sanat merkezi olacağının açıklandığını belirten Bomontililer, yine gözde bir semt olacaklarını ifade ediyorlar. Yanında Bomonti Plaza, karşısında Mimar Sinan Üniversitesi'nin halen devam eden inşaatı yörenin daha da canlanacağının bir başka göstergesi. Bölgede faaliyet gösteren emlakçılar kiraların en az 750 YTL'den başladığını ifade ederken, bu rakamın 2 bin YTL'ye kadar tırmandığını dile getiriyorlar. Satılıklarda ise 150 bin YTL neredeyse taban yapmış. Onun üstünde ise yeni yapılan lüks evlerde rakam 300 bin dolarları aşıyor.

İsim Babası Bomonti Kardeşler
İsviçreli Bomonti Kardeşler 1890'da kurdukları fasrikalarını 1902 yılında bugünkü yerine taşıdı ve 'Bomonti' ismi de onlarla gelip semte adını verdi. 1991'den bu yana boş duran Bomonti Bira Fabrikası için Turizm ve Kültür Bakanlığı 49 yıllığına tahsise çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/degisim-ruzgari-bomontide_47412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!