Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"DEİK'e TUSKON Çalımı" Haberlerine Yalanlama

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bazı gazetelerde yer alan 'DEİK'e TUSKON çalımı' haberlerini yalanladı. Dün bazı gazetelerde yer alan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Türkiye ziyareti sırasında bugün yapılacak Türkiye-Rusya İş Forumu organizasyonunda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun yer almaması, 'DEİK'e TUSKON çalımı' olarak

Zaman Gazetesi
"DEİK'e TUSKON Çalımı" Haberlerine Yalanlama

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bazı gazetelerde yer alan 'DEİK'e TUSKON çalımı' haberlerini yalanladı. Dün bazı gazetelerde yer alan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Türkiye ziyareti sırasında bugün yapılacak Türkiye-Rusya İş Forumu organizasyonunda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun yer almaması, 'DEİK'e TUSKON çalımı' olarak yorumlanmıştı.

Kurul'dan yapılan açıklamada bir kamu kuruluşu ve başka bir iş dünyası kuruluşu ile uyuşmazlık içinde olduğuna yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Kurul'dan yapılan açıklamada, "DEİK adına görüş oluşturma ve kamuoyuyla bu görüşleri paylaşma yetkisi yalnızca DEİK Yönetim Kurulu'ndadır. Yönetim Kurulu dışında yapılan açıklamalar kurumun görüşünü yansıtmamaktadır. DEİK'in herhangi bir iş dünyası kuruluşu aleyhine bir tutum takınması, yirmi yılı aşkın tarihinde olduğu gibi bugün de, söz konusu değildir." denildi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de, katıldığı toplantı sonunda gazetelerde yer alan haberlere tepki gösterdi. Meral, "Rusya'dan büyük ve tarihi bir heyet geliyor. Ağır bir organizasyon söz konusu. Bu organizasyonu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan öncülüğünde Dış Ticaret Müsteşarlığı yapıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yanında TUSKON ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonda yer alıyor. Dolayısıyla DEİK de TOBB'un bir parçası olarak bunun içerisinde yer alıyor. Doğrusu haberin maksadını anlayamadık." diye konuştu. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Türkiye'ye geleceği gün söz konusu haberlerin gündeme gelmesi manidar bulundu. Ekonomi çevreleri, önemli anlaşmaların yapılmasını beklendiği zirve öncesinde böyle bir çarpıtmanın Türkiye'nin çıkarlarına zarar vereceği uyarısında bulundu.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/deike-tuskon-calimi-haberlerine-yalanlama_79378.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!