Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Demir Çeliği de Elektrik Çarptı

İhracatta başarısıyla ikinci büyük sektör olan demir-çelik, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yüzde 20’lik elektrik zammı ile sarsıldı. EGE Demir ve Demirdışı Metal İhracatçıları Birliği Başkanı Halil Şahin, kısa süre öne doğalgaza yapılan yüzde 9 ve 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yüzde 20’lik elektrik zammı nedeniyle sektörün rekabette

Hürriyet EGEİhracatta başarısıyla ikinci büyük sektör olan demir-çelik, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yüzde 20’lik elektrik zammı ile sarsıldı. EGE Demir ve Demirdışı Metal İhracatçıları Birliği Başkanı Halil Şahin, kısa süre öne doğalgaza yapılan yüzde 9 ve 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yüzde 20’lik elektrik zammı nedeniyle sektörün rekabette sıkıntıya gireceğini söyledi. Birlik başkanlığına yeniden seçilen Şahin şunları söyledi:

"Aliağa’da üretim yapan ark ocaklı demir çelik tesislerinin ana girdisini elektrik oluşturuyor. Haziran ayında doğalgaza yapılan zam, ton başına üretim maliyetini 5 dolar artırdı. Yüzde 20’lik elektrik zammı da ton başına 20 dolar maliyet artışı demek. Enerjideki zamlar ilave 25 dolarlık maliyete neden olacak. Akaryakıta peş peşe gelen zam, navlun ücretlerindeki artış derken maliyetler giderek tırmanmaya devam ediyor."

Sanayiciye uyarı

Aliağa’da enerji yatırımlarının artması gerektiğini söyleyen Şahin, demir-çelikçilerin yanısıra İzmirli sanayicilerin enerji darboğazı ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

İhracat rakamı

Demir fiyatlarıyla ilgili fiyat artışlarının yaşanıp yaşanmayacağını bilemediklerini, ancak fiyatların yıl sonuna kadar aynı seviyede kalacağını tahmin ettiklerini belirten Şahin, 2008 yılının ilk 5 aylık döneminde yüzde 40’lık ihracat artışı ile 927 milyon 809 bin dolara ulaştıklarını, yıl sonuna kadar rakamın 2 milyar doları aşacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celigi-de-elektrik-carpti_62312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!