Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Demir-Çelikçiler, Anti Damping Engelini Aştı

Mısır'ın uyguladığı anti-damping vergisinin haksızlığını Dünya Ticaret Örgütü'ne de kabul ettiren Türk demir-çelik sektörü, emsal bir karar elde ettil

Dünyaısır'ın uyguladığı anti-damping vergisinin haksızlığını Dünya Ticaret Örgütü'ne de kabul ettiren Türk demir-çelik sektörü, emsal bir karar elde ettiler.
Dünya Ticaret Örgütü'nün haziran ayı sonunda aldığı kararla Mısır'ın İzmir Demir Çelik ile İÇDAŞ'a uyguladığı anti-damping vergisini haksız bularak yeniden maliyet hesabı yapmasını istemesi, Türk demir-çelik sektörünü uluslararası pazarlarda rahatlattı. Demir-çelik ihracatçıları, artık anti-damping soruşturmalarının Türk demir-çelik sektörü için tehdit olmaktan çıktığını ifade ettiler.

Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal, Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü'ne İzmir Demir Çelik ve İÇDAŞ'a uygulanan anti-damping vergilerinin haksızlığını kabul ettirdiğini söyledi. Eröcal, "Mısır'ın anti-damping uygulaması zaten kurallara aykırıydı. Mısır, mal ihracatı açısından sektörü belirleyici bir ülke değildir. Bu ülkeye ihracat potansiyeli 100 bin tonu aşmaz. Ama haklılığımızın Dünya Ticaret Örgütü'nde tescil edilmesi de olumlu bir gelişmedir. Bu karar emsal teşkil eder. Başka ülkelerin Türk demir-çelik ürünlerine vergi koyma girişimlerini engelleyebilir. Zaten Mısır'dan başka Türkiye'ye anti-damping vergisi koyan ülke de yok. Bu kararla birlikte anti-damping soruşturmaları Türkiye demir-çelik sektörü için önemli bir tehdit olmaktan çıkmıştır diyebiliriz" şeklinde konuştu.

Öte yandan 31 Temmuz tarihinde Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürü Ahmet Yakıcı, Demir Çelik Üreticileri Derneği'ne gönderdiği yazıda Dünya Ticaret Örgütü'nün Mısır'la ilgili raporunun temyiz edilip edilmemesi yönünde bir karar için yaklaşık 2 aylık bir süre olduğunu belirterek, "Raporu temyiz organına götürmek istememiz halinde, ortaya çıkabilecek kararların sonuca çok fazla etkisinin olmayacağı ifade edilmiştir. Bu doğrultuda, yapılan incelemeler ve hukuk firmasının da yapmış olduğu tavsiyeler doğrultusunda, konunun temyiz organına götürülmemesine, ancak Mısır'ın kararı temyiz etmek istemesi halinde konunun yeniden değerlendirilmesine karar verilmiştir" dedi. Yazıcı, Mısır'ın da 60 gün içinde temyiz organına gitmemesi durumunda, "Anlaşmazlıkların Halli Organı" toplantısında raporun kabul edileceği ve 30 gün içinde Mısır'ın Dünya Ticaret Örgütü'nün aykırı bulduğu uygulamaları ne şekilde değiştireceğine dair rapor sunacağını kaydetti.


Mısır'ın Türk şirketlerine uyguladığı vergi oranları (%)

Habaş 22.63

Diler 27.0

Çolakoğlu 45.0

İÇDAŞ 30.0

İDÇ 61.0

Ekinciler 61.0

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celikciler-anti-damping-engelini-asti_1479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!