Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demir Çelikçilere ABD'den Müjdeli Haber

Rekabet Kurulu'nun web sitesindeki rapor nedeniyle Türk demir çeliğine antidamping soruşturması başlatan ABD geri adım attı.

Radikal Gazetesi
Demir Çelikçilere ABD'den Müjdeli Haber

BD'nin Türkiye'den ithal ettiği inşaat demirine yönelik antidamping soruşturmasında, ön karar Türkiye lehine çıktı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, kararın Amerika'ya yönelik demir-çelik ihracatını olumlu etkileyeceğini söyledi. ABD Ticaret Bakanlığı'nın Türk inşaat demir çeliği hakkındaki soruşturması Türkiye'deki Rekabet Kurulu'nun bir raporuyla başladı. Bazı üreticilerin iç piyasada ve hammadde alımında fiyat manipülasyonu yaptıkları iddiasını inceleyen Rekabet Kurulu 14 Ekim 2005'te tamamladığı soruşturmayı rapor haline getirdi.

Üreticiler, iddiaların doğru olduğu belirtilen raporla ilgili olarak yargı yoluna gitti. Ancak Rekabet Kurulu kesinleşmemiş kararı web sitesine koydu. Amerikalı demir çelik üreticileri adına hareket eden bir komite de web sitesinde gördüğü bu raporu dayanak göstererek 'İç piyasada manipülasyon yapan ihracatta da manipülasyon yapıyordur' varsayımıyla Amerikan Ticaret Bakanlığı tarafından bir antidamping soruşturması açılmasını istedi.

31 Mayıs 2006 tarihinde soruşturmanın açılmasından sonra harekete geçen Türk demir çelik ihracatçıları konuyu Ankara'ya gelen Amerikan Ticaret Bakanlığı temsilcilerine aktarıp 'Henüz kesinleşmemiş bir karara dayanılarak soruşturma açılmasının adil olmadığını' belirtti. Bakan Kürşad Tüzmen'in de devreye girmesinin ardından Amerikalı yetkililer Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan soruşturmada Türkiye'deki Rekabet Kurulu'nun raporunun önüne alınmayacağını söyledi. Soruşturma sonunda açıklanan ön karar Türkiye'nin lehine çıktı.

'ABD ilk iki pazardan biriydi'
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Devlet Bakanı Tüzmen, "Bu soruşturma nedeniyle ihracatımızda büyük düşüş oldu. 2006 yılında ABD'ye 742 milyon dolar demirçelik ürünleri ihraç ederken, bu yılın ilk sekiz ayında ancak 253 milyon dolarlık demirçelik ürünü ihraç edebildik. Karar ABD'ye yönelik demirçelik ihracatımızı olumlu etkileyecektir" dedi. Kibar Dış Ticaret Genel Müdürü Serdar Koçtürk de geçtiğimiz yıllarda Türkiye'nin Birleşik Arap Emirlikleri'yle birlikte ilk iki büyük pazarından biri olan ABD'nin bugün ilk 10'a giremediğini belirterek, "Sıkıntı soruşturmadan doğdu" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celikcilere-abdden-mujdeli-haber_56891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!