Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Demir Çelike Reform Zammı Yolda

Halen 2 milyar euro zarar eden sektörün, 2013 yılında 1.5 milyar euro brüt kâr elde edeceği tahmin ediliyor.

Referans Gazetesi



b>Demir-çelik sektöründe yaşama geçirilen ulusal yeniden yapılanma planı, demir-çelik fiyatlarını artıracak. Avrupa Birliği'ne (AB) sunulan "Ulusal Yeniden Yapılandırma Planı"na göre sektörde faaliyet gösteren firmaların azalması nedeniyle 2010-2013 yılları arasında Türkiye'de demir-çelik fiyatları artacak. Aynı dönemde sektörün de zarar etme sürecini kapatarak kâr etmeye başlayacağı öngörüldü. Halen 2 milyar euro zarar eden sektörün, 2013 yılında 1.5 milyar euro brüt kâr elde edeceği tahmin ediliyor.

Demir-çelik sektörü için hazırlanan "Ulusal Yeniden Yapılandırma Programı"nda, sektörün geleceğine ilişkin birçok veri ve öngörüye de yer veriliyor. Plana göre özellikle 2010-2013 döneminde yeniden yapılandırma çalışmaları sonucunda sektördeki oyuncu sayısı azalacak.

Bu da iç piyasadaki fiyatlara olumlu yansıyacak ve demir-çelik sektöründeki satış fiyatları artacak. Yeniden yapılandırma, sektördeki kâr-zarar dengesini de değiştirecek. Plana göre 2005 yılı itibariyle 8 milyar 589 milyon euroluk satış yapan sektörün toplam maliyetleri ise 10 milyar 614 milyon euro düzeyinde bulunuyor.

Bu nedenle de sektörde 2 milyar 25 milyon euro düzeyinde zarar söz konusu. Yeniden yapılanma sürecinin ardından ise sektör kâra geçecek. 2010 yılı için yapılan senaryoya göre 14 milyar 480 milyon euroluk satış yapması öngörülen sektör; 13 milyar 67 milyon euro da maliyetlere ayırmak durumunda olacak. Bu nedenle de sektörün brüt kârı 1 milyar 412 milyon euro olacak. 2013 yılında ise kâr miktarı daha da artacak. 17 milyar 126 milyon euroluk satış yapacağı tahmin edilen sektörün maliyetleri 15 milyar 548 milyon euro noktasında kalacak. Bu nedenle 2013 yılında sektörün 1 milyar 578 milyon euro brüt kâr elde etmesi bekleniyor.

Ücretler sınırlanacak
Yeniden yapılanma döneminde, demir-çelik sektöründe çalışanların ücretlerinde de sınırlamaya gidilmesi bekleniyor. Planda da bu beklentiye değinildi. Firmaların yeniden yapılandırma planına paralel olarak, bireysel iş planlarını hazırlaması gerektiği vurgulanan metinde; çalışanların ücretleri için baz alınabilecek rakamlara yer verildi. Buna göre bireysel iş planı yapacak olan firmalar 2007-2013 yılları arasında çalışanların ücretlerini hesaplarken ücretlerin enflasyondan 2 puan daha düşük artacağı öngörüsünü temel alabilecek. Bu öngörü de demir-çelik sektöründe çalışanların ücretlerinin yeniden yapılanma döneminde enflasyondan daha düşük düzeyde artırılacağını ortaya koyuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celike-reform-zammi-yolda_48276.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!