Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demir-Çelikte Savaş Korkusu

Irak'ta giderek yükselen savaş tamtamları, demir çelik ihracatını tehdit ediyor. Son birkaç yıldır ihracatta en önemli pazar haline gelen Körfez Bölge

Akşamrak'ta giderek yükselen savaş tamtamları, demir çelik ihracatını tehdit ediyor. Son birkaç yıldır ihracatta en önemli pazar haline gelen Körfez Bölgesi'nin, olası Irak savaşıyla kaybedileceğinden endişe ediliyor. Bölgeye yapılan ihracatın, Irak savaşı tehdidi altında olması nedeniyle bundan sektörün hemen etkilendiği ve ihracatın olumsuz etkilenmeye başladığı bildirildi. Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, 'Irak'ta savaşın çıkması halinde bundan en büyük darbeyi demir-çelik sektörü yiyecektir. Uzak pazarlarda zaten bazı sorunlar yaşıyoruz. Eğer yakın bir pazarımızı kaybedersek, sektör derinden sarsılır' dedi.

Demir-çelik ihracatı için son iki yıldır tüm dünyada koruma duvarları örüldüğünü ve bu nedenle zor bir dönem geçirdiğini vurgulayan Veysel Yayan, 'Bizim için en önemli pazarlar olan ABD, AB ve Çin'de koruma duvarları örüldü. Buna rağmen ihracatta önemli bir başarı gösterildi. İç pazar zaten çok daralmış durumda. Çıkabilecek savaşla, en yakın pazarımızı da kaybedersek büyük darbe olacaktır' diye konuştu.

Körfez en önemli pazar

Son iki yıldır Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle inşaat sektörünün durması ve devlet yatırımlarının askıya alınması, en başta demir-çelik sektörünü vurdu. İç piyasadan umudunu kesen sektör, bu dönemde ihracata sarıldı ve üretiminin yaklaşık yüzde 68'ini ihraç etti. Sektör, 2002 yılının ilk 11 ayında yaklaşık 14 milyon 964 bin ton tonluk üretim yaparken, bunun yaklaşık yüzde 68'i olan 8 milyon 676 bin tonunu ihraç etti.

Son birkaç yıldır hızla büyüyen pazarlardan olan Körfez ülkelerine ise 11 ayda toplam ihracatın yüzde 25.5'i olan 1 milyon 743 bin tonluk demir-çelik ürünü ihracatı yapıldı. Bunu 1 milyon 610 bin tonla Uzakdoğu ülkeleri izlerken, 1 milyon 367 bin tonla AB ülkeleri üçüncü sırada yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-celikte-savas-korkusu_2873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!