Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Demir İpek Yolu'na İlk Harç Atıldı

Azerbaycan ve Gürcistan'la kurulan ilişkilere dün Tiflis'te yeni bir halka eklendi. Şahdeniz projesiyle doğalgaz, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla petrol ortaklığı kuran üç ülke bu kez de 'Demir İpek Yolu' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunun ilk harcını koydu.

Sabah Gazetesi
'Demir İpek Yolu'na İlk Harç Atıldı

br/>Azerbaycan ve Gürcistan'la kurulan ilişkilere dün Tiflis'te yeni bir halka eklendi. Şahdeniz projesiyle doğalgaz, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla petrol ortaklığı kuran üç ülke bu kez de 'Demir İpek Yolu' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunun ilk harcını koydu. Gürcistan bölümündeki temeli atma töreni dün üç cumhurbaşkanının katılımıyla yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, projeyle Bakü'nün Kars'a bağlanmakla kalmayıp, aslında Çin'in Londra'ya bağlandığını söyledi. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in 15 kilometre dışındaki Marabda istasyonundaki alanda düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili katıldı.

Çin'i Londra'ya Bağlıyor

Gül, yaptığı konuşmada, projenin aslında Çin'i Londra'ya bağladığını belirterek, bu çerçevede Çin'den çıkacak olan vagonların, Hazar'ı, Bakü, Tiflis ve Kars'ı geçerek, İstanbul'a ulaşacağını, İstanbul'da halen yapılmakta olan Marmaray projesi ile Boğazın altından geçerek, Avrupa'yı katedeceğini ve oradan da Manş'ı geçip Londra'ya kadar ulaşacağını aktardı. Gül, projenin İpek Yolu'nun tekrar canlandıracağın vurguladı. Kazakistan'ın projeye yılda 10 milyon ton yük vermeyi taahhüt ettiğini, hat ile sadece yolcu değil yük de taşınacağını anlatan Gül, "Bir zamanlar bunlar konuşulurken hayal, rüya gibi görenler olmuştur" diyen Gül, Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz projesi bitmek üzere, BTK demiryolu projesinin bitmek üzere olduğunu hatırlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-ipek-yoluna-ilk-harc-atildi_57560.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!