Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Demir Kilise Depreme Karşı Güçlendirildi

Bulgar Ortodokslar için tarihi bir öneme sahip olan Demir Kilise 7 yıldır süren restorasyonun ardından depreme dayanıklı hale getirildi.

yapi.com.tr
Demir Kilise Depreme Karşı Güçlendirildi

1898 yılında İstanbul'da törenle açılan Sveti Stefan Kilisesi'nin mimarlığını Hovzep Anzavur yaptı. İnşası için Tuna Nehri üzerinden İstanbul'a taşınan 500 ton demir parçası, 1891 yılında Viyana'da döküldü. Dünyada sadece 3 adet olan demir kiliselerden diğerleri zamanla yok olunca Balat'taki Sveti Stefan Kilisesi dünyadaki tek demir kilise olarak kaldı.

Kilisenin bütün dış cephesi, yan duvarları, pencere kenarları, merdivenleri, kabartmaları, çan kulesi neredeyse hemen her şey demirden, bu yüzden kilise Demir Kilise olarak ünlenir. Üç kubbeli ve hac şeklinde olan kilise, dış süslemelerinin zenginliği ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

İHA’da yer alan habere göre; Demir Kilise, yedi yıl süren çalışmayla baştan aşağı restore edildi. Demir Kilise, Bulgar Ortodokslar için tarihi bir önem taşıyor. Kilise, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan Abdulaziz'in fermanıyla inşa edilirken ilk prefabrik yapı ve ilk Bulgar kilisesi unvanlarını aldı.

122 yıllık tarihi binanın restore çalışmaları, Ayasofya, Galata Mevlevihanesi gibi tarihi mekanlarının restorasyonlarında bulunan Mimar Fikriye Bulunmaz tarafından tamamlandı. Bulunmaz'ın yedi senede tamamladığı Bulgar Kilisesi restorasyonu ise onu dünyaya tanıttı.

Restorasyon hakkında bilgi veren Fikriye Bulunmaz,“İlk başta dışarıdaki cephe kaplamaları söküldü, kolonlar değişti. Eski kolonlar yüzlük parterlerden oluşmuştu, daha geniş, yüz elli parterlerden yaptık.Yeni deprem yönetmeliğine göre deprem kirişleri ilave ettik, bütün kaplamalar söküldü kırık olan yerler onarıldı. Cephedeki döküm süsleme parçaları temizlendi, kaybolan ara parçalar vardı onlar orijinaline uygun olarak yeniden döküldü. Söktüğümüz parçalar çok ağır, üç yüz, dört yüz kiloluk, cephede görülen ana kolonlar ise altı yüz kiloluk parçalardı. İş güvenliği açısından çok dikkat etmemiz gerekiyordu. Avizeler tamamen söküldü orijinaline uygun olarak yeniden yapıldı. Çepeçevre bir deprem kirişi ilave ettik. Yüz, yüz yirmi yıl ayaktaydı yüz elli yıl da ayakta durur diye düşünüyoruz daha fazla da durabilir. Bodrum kat vardı ama kullanılmayan bir alandı onun yalıtımını yaparak galeri haline getirdik şuan daimi ve geçici sergiler orada açılıyor.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-kilise-depreme-karsi-guclendirildi_177196.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!