Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Van'daki Tarihi Kiliseler Çöküyor

Van'ın kültürel miraslarından olan kiliseleri, bakımsızlık nedeniyle ayakta durmakta zorlanıyor. Kiliselerin bazıları 90'lı yıllarda karakol ya da köylüler tarafından ahır olarak kullanılırken bazıları da definecilerin saldırılarına uğradığı için çukurlarla dolu.

yapi.com.tr
Van'daki Tarihi Kiliseler Çöküyor

Bir zamanlar Ermeni nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Van’da, onlardan geriye 100’e yakın kilise kaldı. Ancak zaman içerisinde bu kiliselerin çoğu yıkılırken birçoğu da harabeye döndü.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; Van’da bulunan bazı tarihi kiliselerin son durumları şöyle:

Aziz Bartholomeus Kilisesi
İnanç turizmi açısından önemli değerlerin olduğu Van’daki yapılardan biri Başkale ilçesine bağlı Albayrak köyündeki Aziz Bartholomeus Manastırı. Yaklaşık yüz yıldır restore edilip turizme kazandırılması beklenen kilise hemen her gün tahribata uğruyor. 13-14’üncü yüzyıllarda inşa edildiği tahmin edilen kilise 90’lı yıllarda karakola çevrildi. Kilisede, 2013 yılında Albayrak Karakolu’nun başka bölgeye taşınmasının ardından herhangi bir yenileme çalışması yapılmadı.

Kevork Kilisesi


Dönemeç Mahallesi’nde bulunan Surp Kevork Kilisesi ve Surp Astvadzadzin Vankı (Ankığ Meryem Ana Manastırı) ilgisizlikten dolayı yok olmak üzere. Surp Kevrok Kilisesi’nden geriye sadece bir duvar kalmış durumda. 90’lı yıllara kadar ayakta olan kilisenin bitişiğine camii inşa edildi. Kilisenin çevresi ve içi ise defineciler tarafından kazılan çukurlarla dolu.

Ardzvaper Manastırı


Van’ın Erciş ilçesine bağlı Salmanağa Mahallesi’nde bulunan Ardzvaper Manastırı, Hacıkaş köyünde bulunan tarihi Ermeni Hac Kilisesi gibi tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Defalarca defineciler tarafından talan edilip zarar verilen, kapı duvarlarının büyük bir kısmı yıkılan bir zamanların ibadethanesi, her geçen gün bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle yok oluyor.

Yedi Kilise