Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demir Üreticisi Vale 11 Milyar Dolarlık Yatırım Hedefliyor

Dünyanın en büyük demir cevheri üreticisi Vale do Rio Doce 2008 yatırım bütçesinde 11 milyar dolarlık dolarlık yatırıma onay verdi. Bu rakam merkezi Brezilya'nın başkenti Rio De Janerio'da bulunan şirketin 59 milyar dolarlık 5 yıllık programının bir parçası.

Referans Gazetesiünyanın en büyük demir cevheri üreticisi Vale do Rio Doce 2008 yatırım bütçesinde 11 milyar dolarlık dolarlık yatırıma onay verdi. Bu rakam merkezi Brezilya'nın başkenti Rio De Janerio'da bulunan şirketin 59 milyar dolarlık 5 yıllık programının bir parçası. Vale'nin CEO'su Roger Agnelli üretimi artırma ve Çin'in doymak bilmeyen talebini karşılama konusunda BHP Billiton ve Rio Tinto Group gibi dev madencilik şirketleriyle rekabet ediyor.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada "Büyük ölçekli yatırım kararı küresel ekonominin uzun vadeli temellerine duyduğumuz güvenin bir göstergesi. Maden ve metallere yönelik talepte yapısal bir değişim yaşanıyor" denildi.

Geçen yıl 264 milyon ton demir cevheri üreten Vale, 2012 sonunda yıllık üretim rakamını 450 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. Planlanacan harcamaların yaklaşık 3'te 2'sinin Brezilya'daki yatırımlarda kullanılacağı belirtildi.Demir cevheri fiyatları 5 yıldır düzenli bir şekilde artarak rekor üstüne rekor kırıyor. Yapılan araştırmalar bu alanda fiyatların gelecek yıl da yüzde 30 düzeyinde artacağını gösteriyor.

Vale planları doğrultusunda, var olan maden ve üretim tesislerini genişletecek, üretilen demirin müşterilere en kısa zamanda ulaştırılabilmesi için demiryolları ve limanlara da yatırım yapacak. Ayırca enerji üretiminin artırılmasına yönelik faaliyetler de hızlandırılacak. Şirket dünyanın en büyük demir madeni olan Caraja madenine 1.2 milyar dolar harcayacak. Nikel üretimi yapılan Goro madenine 723 milyon dolar, Onca Puma madenine ise 581 milyon dolar harcayacak. Keşif çalışmaları için de 349 milyon dolar ayrıldı. Dünyanın en büyük demir cevheri alıcısı olan Çin yılın ilk 9 aylık döneminde 284 milyon ton demir ithal etti. Bu rakam bir yıl öncesinin aynı dönemine göre yüzde 15 artış yaşandığı anlamına geliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/demir-ureticisi-vale-11-milyar-dolarlik-yatirim-hedefliyor_56897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!