Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demirdöküm, Güneş Enerjisiyle Soğutacak

Demirdöküm ile merkezi Almanya'da bulunan Solitem Grup, güneş enerjisi destekli soğutma ve ısıtma üzerine yeni bir proje için ortak yatırım anlaşması imzaladı.

Milliyet Gazetesi
Demirdöküm, Güneş Enerjisiyle Soğutacak

b>Demirdöküm ile merkezi Almanya'da bulunan Solitem Grup, güneş enerjisi destekli soğutma ve ısıtma üzerine yeni bir proje için ortak yatırım anlaşması imzaladı. İmza törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de konutların soğutulması için kışın kullanılan enerjiden daha fazla enerji kullanılmaya başlandığını belirterek, "Bu anlamda yapılan işbirliği isabetli ve akılcı" dedi.

Demirdöküm Genel Müdürü Bülent Lütfü Kızıltan, projenin toplam bütçesinin 1.6 milyon euro olduğunu, Ar-Ge çalışmalarının 2008 yılında tamamlanacağını bildirdi.

Ciro hedefi 25 milyon euro
Bu çalışmaların ardından üretim için yatırıma başlanacağını ifade eden Kızıltan, "Parabolik kolektörlü ısıtma ve soğutma sistemini başta Türkiye olmak üzere Avrupa ve güneş enerjisinin yoğun olduğu ülkelere sunmayı hedefliyoruz. Üretime geçilmesiyle 2009-2010 yıllarında 25 milyon euro ciro elde etmeyi planlıyoruz" dedi.

Kızıltan, projenin güneş enerjisinin bir noktaya odaklanmasıyla elde edilen su buharının ısıtma, soğutma ve ileride elektrik enerjisi üretimi için kullanılmasını içerdiğini söyledi.

Bu sistemlerin yakın gelecekte dünyanın dört bir yanında kullanılmaması için hiçbir neden olmadığını ifade eden Solitem Genel Müdürü Ahmet Lokurlu da, elektrik tüketmediği için neredeyse bedavaya enerji sağlayan sistemin aynı zamanda doğaya da sıfır düzeyde zarar verdiğini anlattı. Bu arada toplantıya Alman Kuzey Ren Westfalia Enerji Bakanı Christia Thoben de katıldı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/demirdokum-gunes-enerjisiyle-sogutacak_49307.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!