Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demiryollarına DB desteği

Sürekli zarar eden Devlet Demiryolları, Dünya Bankası kredisiyle kurtarılıyor. 150 milyon dolarlık krediyle yeniden yapılandırılacak olan Devle

NTV-MSNBCb>Sürekli zarar eden Devlet Demiryolları, Dünya Bankası kredisiyle kurtarılıyor. 150 milyon dolarlık krediyle yeniden yapılandırılacak olan Devlet Demiryolları’nın yük ve yolcu taşımacılığı hizmetlerinin bir bölümü özelleştirilecek. Atıl durumdaki işçilerin tasfiyesi ise 2005 yılından itibaren başlatılacak.

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye verdiği desteğe bir yenisi daha eklendi. Banka bugüne kadar proje kredisi kapsamında pek çok alanda yeniden yapılandırma çalışmalarına ayırdığı kaynağı şimdi de demiryollarına yönlendiriyor.
Dünya Bankası 2005 yılından itibaren kullandırmayı düşündüğü 150 milyon dolarlık krediyle devlet demiryollarının rehabilitasyonu ve yeniden yapılandırılmasını sağlayacak. Bu çerçevede, TCDD bünyesinde çalışan işçilerin bir bölümünün işine son verilirken, bir bölümü de gönüllü emeklilik esasına göre emekliye sevkedilecek.
Öte yandan bu projeyle yeni bir adım olarak özel sektörün de demiryolu taşımacılığına girmesi amaçlanıyor. Yük ve yolcu taşımacılığının belli bir oranının özelleştirmesi için çalışmalar başlatılacak.
TCDD mevcut haliyle zarar eden ve bütçeye yük getiren en önemli kuruluşların başında geliyor. Tren yolculuğunun daha cazip hale getirilmesi için Ankara-İstanbul arasını 2,5 saate indiren Hızlı Tren Projesi’nin temelleri ise geçtiğimiz günlerde atılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/demiryollarina-db-destegi_7708.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!