Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kara Tren Hızlanıyor

Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıllarda programına aldığı demiryollarının modernizasyonu projesi çerçevesinde, 65 adet dizel ana hat l

NTV-MSNBCb>Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıllarda programına aldığı demiryollarının modernizasyonu projesi çerçevesinde, 65 adet dizel ana hat lokomotifi satın alınacak.

Hızlı tren setlerinin hizmete alınmasının ardından Ankara-İstanbul hattındaki ulaşım hizmetleri daha süratli birşekilde yapılacak. Halen yaklaşık 8 saat olan ulaşım süresi ise 3 saat 10 dakikaya kadar düşürülmüş olacak.

Ankara-İstanbul hattının modernizasyon edilmesinden sonra bu hatta hizmet verecek olan yüksek hız kapasitesine sahip olacak olan dizel ana hat lokomotifleri için 2004 yılında 40 trilyon liralık bir ödenek tahsis edildi. Yapımı 110 milyon dolarlık dış kredi ile finanse edilecek olan dizel ana hat lokomotiflerinin ABD’li General Motors firmasından teminedilmesi öngörülüyor.
TCDD Genel Müdürlüğü’nün öncelikli projeleri arasında yeralan dizel ana hat lokomotiflerinin üretimine yönelik imalat programının 2004 yılı içinde başlanması öngörülüyor. DPT ve Hazine Müsteşarlığı’ndan gerekli yatırım ve kredi onayı alınmasının ardından imalat programına fiili olarak işlerlik kazandırılması planlanıyor.
Hızlı tren setlerinin hizmete alınmasının ardından Ankara-İstanbul hattındaki ulaşım hizmetleri daha süratli birşekilde yapılacak. Halen yaklaşık 8 saat olan ulaşım süresi ise 3 saat 10 dakikaya kadar düşürülmüş olacak.
Dizel ana hat lokomotiflerinin ilk etap da hizmet vereceği Ankara-İstanbul mevcut demiryolu hattının rehabilitasyon çalışmalarının ilk etabının da ise en geç 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kara-tren-hizlaniyor_8053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!