Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Demiryolu İyileştirmesi Hızlanacak

TCDD Genel Müdürü Karaman, demiryollarında iyileştirmenin hızlandırılacağını belirtirken, yolcu taşımacılığının yüzde 30 artacağını öngördü.

NTV-MSNBCb>TCDD Genel Müdürü Karaman, demiryollarında iyileştirmenin hızlandırılacağını belirtirken, yolcu taşımacılığının yüzde 30 artacağını öngördü.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, tren yollarının yapımını hızlandırarak, trenlerin hızlarını iki katına çıkarmayı planladıklarını söyledi. Karaman, yaptığı açıklamada, ulaşım hizmetinin kalitesinin altyapının kalitesine bağlı olduğunu belirtti. Bazı hatlara çok uzun yıllardır hiç el sürülmediğini vurgulayan Karaman, “Bu nedenle, mevcut yapının iyileştirilmesi zorunludur” dedi.

Yol yenileme çalışmalarını büyük hız verdiklerini belirten Karaman, şöyle konuştu:
“İki ana hedefimiz var. Bunlardan biri hızlı tren projesini hayata geçirip, Türkiye’nin hizmetine sunmak, ikincisi de trenlerin hızlarını arttırmak. Hızlı trenin temelini attık. Burada çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Trenlerin hızlarını arttırmak için de tamir çalışmaları sürüyor. Türkiye’de 10 yıldır ray yapılamadığı için yollar tamir edilemiyordu. Yollar yapılırsa tren hızları iki katına çıkacağından, amacımız bu çalışmaları hızla tamamlayarak, trenlerin hızlarını arttırmak.”
Demiryollarının artık kabuğunu kırmaya başladığını ifade eden Karaman, “Demiryolları için milat, hızlı trenin Türkiye’de hizmete başladığı gündür. İstanbul-Ankara arasındaki hızlandırılmış trene çok büyük bir talep var. Diğer yollarımızı da tamamlayarak, yolculara daha hızlı bir şekilde hizmet sunmak istiyoruz. Bu yıl yolcu taşımacılığında yüzde 30 bir artış bekliyoruz” diye konuştu.

İSTANBUL-ANKARA ÇALIŞMASI SÜRÜYOR
Karaman, İstanbul-Ankara arasının çalışmalarının tamamlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Ankara-İzmir arasında çalışmalarımız devam ediyor. Daha sonra diğer hatlarda çalışmalar başlayacak. Hedefimiz bin kilometre civarında yolda çalışma yapmak. Ayrıca yük taşımacılığında çalışmalarımız var. Eskiden bir ayda taşınan yükler şimdi bir haftada taşınıyor. Bu konuda yoğun talepler bulunuyor.”
Banliyö trenlerinin, Ankara, İstanbul ve İzmir’de kent içi ulaşımında büyük bir yükü taşıdığını belirten Süleyman Karaman, şöyle devam etti:
“Ancak, maalesef demiryollarının ihmali onlara yansımıştır. Oysa, banliyö trenleri çok büyük oranlarda yolcu taşımaktadır. Dolayısıyla treni sevdirmeye banliyö trenlerinden başlamak zorundayız. Bu nedenle, toplam 69 banliyö trenimizin bakım ve onarımları yapılarak, Ankara ve İstanbul’da peyderpey hizmete verilmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/demiryolu-iyilestirmesi-hizlanacak_13393.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!