Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deniz Manzarası Açısıyla Konut Fiyatı Doğru Orantılı

“Beyoğlu Dönüşüm Alanlarında Hedonik Fiyat Analizi” başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre, Beyoğlu bölgesinde konut fiyatlarını en fazla artıran faktörlerin başında deniz manzarası, binanın yapı tipi ve binadaki boş daire sayısı geliyor.

gmtr.comBeyoğlu Dönüşüm Alanlarında Hedonik Fiyat Analizi” başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre, Beyoğlu bölgesinde konut fiyatlarını en fazla artıran faktörlerin başında deniz manzarası, binanın yapı tipi ve binadaki boş daire sayısı geliyor.

DCM Danışmanlık A.Ş’den Dr. Evren Özus ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü’nden Prof. Dr. Vedia Dökmeci tarafından hazırlanan “Beyoğlu Dönüşüm Alanlarında Hedonik Fiyat Analizi” başlıklı rapor, bölgede konut fiyatlarını etkileyen temel faktörleri ortaya koyuyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre;
* Beyoğlu’nda konut satış fiyatları üzerinde etki derecesi en yüksek olan faktör deniz manzarası. Bölgenin konumu ve eğimli yapısı nedeni ile çok geniş bir manzara açısına sahip olması, bölgede hareketli bir konut pazarının var olmasında etkili rol oynayarak fiyatların belirlenmesinde en önemli faktör haline geliyor. Konutun deniz manzarası açısının genişlemesi, konutun fiyatını artırıyor.
* Satılık konutun yer aldığı binanın müstakil olması durumunda konutun satış fiyatı, konutun apartman tipi bir binada bulunmasına göre daha yüksek değerler alıyor.
* Binadaki boş daire sayısı konut satış fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör. Binadaki boş daire sayısındaki 1 birimlik artış m2 konut satış fiyatında %4’lük bir artışa karşılık geliyor. Binada bulunan boş daire sayısının konut fiyatlarını artırıcı bir faktör olması, aynı zamanda bölgede gözlemlenen “en yüksek fiyatı yakalama amacı ile konutların bekletilmesi” eğilimi ile de ilişkili.
* Sanayi tesislerine olan uzaklık arttıkça, konut fiyatları yükseliyor.
* Binadaki kat sayısının artması konut satış fiyatlarını pozitif yönde etkiliyor. Bina kat sayısındaki 1 birimlik artış, m2 konut satış fiyatında %3 oranında artışa neden oluyor. Üst katlardaki konutların daha geniş manzaraya sahip olmaları bu sonuçta etkili.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-manzarasi-acisiyla-konut-fiyati-dogru-orantili_51145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!