Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Deniz Palas Satılıyor!

Deniz Palas Satılmıyor

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın Şişhane'deki merkezi Deniz Palas'ın satışından vazgeçildi. Yaklaşık 30 milyon TL borcu olduğu açıklanan binayı büyük ihtimalle Eczacıbaşı satın alarak vakfa hibe edecek...

yapi.com.tr
Deniz Palas Satılmıyor

Radikal'den Jale Özgentürk'ün haberine göre, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) Şişhane’deki merkezi Deniz Palas satılmaktan kurtuldu. Önceki gün gerçekleştirilen yönetim kurulunda binanın satışı tekrar tartışıldı. Gelen tepkileri değerlendiren İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı binayı Eczacıbaşı Grubu adına satın alarak vakfa hibe etmeyi gündemine aldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak Nejat Eczacıbaşı, 17 işadamı ve sanatseverler tarafından 1973’te kuruldu. Amacı İstanbul’da uluslararası sanat festivalleri düzenlemekti. Bunu layıkıyla başardı ve düzenlediği birbirinden önemli etkinliklerle sanatseverlerin gözdesi oldu.

Vakfın kurucusu Nejat Eczacıbaşı vakfın bir mülkünün olmasını da istiyordu. Ancak bunu gerçekleştiren Şakir Eczacıbaşı oldu. Deniz Palas’ın İKSV’nin merkezi olma çalışmalarını 1993’te İKSV Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devralan Şakir Eczacıbaşı başlattı. 2004’te alınan bina, Doğan Tekeli tarafından restore edildi. 2010’da da İKSV’nin merkezi olarak açıldı.

Ancak vakfın satın alınması ve restorasyon sürecinde Akbank, Garanti, İş Bankası’ndan kullandığı krediler nedeniyle borçları 35 milyon TL’ye ulaşan binanın satışına karar verildi. İKSV’nin Şakir Eczacıbaşı’nın vefatından sonra başkanı olan Bülent Eczacıbaşı, satış konusunda yaptığı açıklamalarda “Borçlu bir vakıf lüks binada oturmaz” diyerek satışın gerekli olduğunu açıklıyordu.

İKSV’nin binayı 15 milyon dolara satın aldığını ve bölgenin çok değerlenmesi nedeniyle satışa karar verdiklerini açıklayan Eczacıbaşı, “Bu satış vakfın 35 milyon TL’lik borcunu kapatıp yeni binaya taşınmamızı sağlayacak” diyordu.

İKSV’nin bu borçları nedeniyle birçok etkinlikten vazgeçmek zorunda kaldığını, satıştan gelecek parayla çok daha kapsamlı etkinlikler yapılacağını söyleyen Eczacıbaşı bina ile ilgilenen dört grubun olduğunu da açıklamıştı. İhaleye çıkan ve satış için açıklama beklenen bina için geçen günlerde Doğuş Grubu ve Erol Tabanca’nın adı da talipler arasında yer aldı.

Tepkiler durmadı

Ancak Eczacıbaşı’nın açıklamaları bazı kesimleri ikna etmedi. Satışa hem medyadan hem de sanat çevrelerinden yoğun tepkiler geldi. Binanın alımında sanatseverlerin bilet paralarının da olduğu, vakıf malının satılamayacağı dile getirildi.

Eczacıbaşı uzun bir süre satışın rasyonelliği konusunda açıklamalar yapsa da, sonunda sanatseverlerin taleplerine kulaklarını kapayamadı.

Önceki akşam İKSV’nin Deniz Palası’nda Yönetim Kurulu Toplantısı vardı. Aralarında İKSV’nin en büyük destekçilerinden Borusan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık’ın da olduğu toplantıda çeşitli senaryolar konuşuldu. Bunlardan biri de Eczacıbaşı Grubu’nun binayı satın alarak vakfa hibe etmesiydi.

Öğrendiğime göre tepkilerden çok rahatsız olan ve üzülen Eczacıbaşı’nı rahatlatacak bu öneri kabul gördü. Toplantıdan aldığım izlenimler, bunun en ciddi senaryo olduğunu gösteriyor.

Eczacıbaşı Grubu’ndan bir tatil günü gelen basın toplantısı daveti de bu açıklamaya verilen öneme işaret ediyor.

Eczacıbaşı bu kararı nasıl uygulayacak, kaça satın alacak? Bu soruların yanıtı da görünen o ki pazartesi günü yapılacak toplantıda ortaya çıkacak.

ETİKETLER: Deniz Palas
http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-palas-satilmiyor_114239.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!