Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Deniz Taksi’ Yakında Cepten Bir Mesajla Ayağınıza Gelecek

Türkiye’de denize kıyısı bulunan büyük şehirlerde yaşanılan ulaşım sorununa çözüm olması için “yeni nesil deniz aracı” olarak geliştirilen Deniz Taksi, İstanbul’da Rahmi Koç Sanayi Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Zamanürkiye’de denize kıyısı bulunan büyük şehirlerde yaşanılan ulaşım sorununa çözüm olması için “yeni nesil deniz aracı” olarak geliştirilen Deniz Taksi, İstanbul’da Rahmi Koç Sanayi Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Teknoloji Holding şirketlerinden T- Design tarafından geliştirilen projeyle İstanbul gibi denize kıyısı olan her kentte kullanılabilecek olan deniz taksi ile ‘çağdaş’, ‘konforlu’, ‘hızlı’, ‘esnek’ ve ‘düşük maliyetli’ ulaşım sağlanabilecek.

İstanbul gibi metropollerin, çağdaş ulaşım sistemlerine ihtiyacı olduğunu belirten T-Desing Genel Müdürü Kerem Güvenç, “İstanbul’da hayata geçirilecek deniz taksi projesiyle trafiğin önemli ölçüde rahatlayacağını öngörüyoruz.” dedi. Güvenç, İstanbul’daki uygulamanın belediyenin planlamasında olduğunu, diğer illerdeki çalışmalar için altyapı yatırmalarını tamamladıklarını dile getirdi. ‘Deniz taksiler’in VIP aracı olarak kullanılmasının yanı sıra ambulans, polis, arama-kurtarma, feribot ve sahil güvenlik gibi birimler tarafından da kullanılabilecek. İlk olarak ocak ayında Almanya’da düzenlenen “Boat 2005” Fuarı’nda dünyaya tanıtılan deniz taksi, 3 Nisan 2005’e kadar da Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenecek. Kerem Güvenç, Almanya’daki sergide yoğun ilgi gören araç için Rusya, Danimarka, Almanya, Dubai, Hırvatistan gibi pek çok ülkeden teklif geldiğini ifade ediyor. İstanbul’un trafik sorununa çare olabilecek proje, Alphan Manas ve ekibinin 4 yıl önce her hafta sonu yaptığı beyin fırtınalarının birinde ortaya çıkmış. Manas, “Arkadaşlarla insanların sorunlarına nasıl çözümler üretebiliriz diye kafa yorarken birden aklımıza deniz taksi projesi geldi. Hemen çalışmalara başladık ve bugün projemizi sizinle paylaşma imkanı bulduk.” diye konuştu. Türkiye’de ilk kez Teknoloji Holding tarafından geliştirilen deniz taksi, yönetim ve yönlendirme sistemi ile de özel olarak geliştirilmiş bir deniz aracı. Bu araçta yanaşma, yolcu binişi ve kalkışı kolaylaştırıp, güvenli hale getirilen iskele sistemi, ileri teknolojiyi kullanan bir iletişim altyapısı ve çağrı alma sistemi bulunuyor. Proje hakkında bilgi veren Güvenç, ‘Deniz taksilerin tek bir merkezden yönlendirildiğini anlattı. Güvenç, aracın kullanımını şu sözlerle anlattı: “Taksiyi kullanmak isteyen yolcu cep telefonuyla kısa mesajla çağrıda bulunacak. Merkezdeki kişi uydu sistemi ile takip ettiği taksilerden en uygun olanını, yolcuya yakın iskeleye yönlendirip, hangi saatte, hangi iskelede, hangi plakalı taksinin onu kaçta alacağı ve ne kadarlık ücret ödeyeceği hakkında bilgi veren mesajı yolcuya gönderecek. Yolcu, bildirilen ücreti, değişik ödeme araçlarını kullanarak, cep telefonu ve kredi kartı ile ödeyebilecek.” 10 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan taksiler hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmiş. Araçlarda yolcu koltukları dışında bavullar, tekerlekli sandalye, bebek arabası ve aksesuarlar için alanlar da bulunuyor. Çevre ve kültürel dokuya uygun olarak tasarlanan duraklar ise kolayca monte edilebilecek özelliğe sahip.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deniz-taksi-yakinda-cepten-bir-mesajla-ayaginiza-gelecek_25040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!