Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Denizler/seas’ Projesi İstanbul’da

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Sahne ve Gösteri Sanatları’nın 2009 yılı çalışmaları kapsamında ilk proje 20-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. ir Intercult (İsveç) organizasyonu olan ve de öncelikle AB Eğitim Programı çerçevesinde gerçekleştirilen “Black/North SEAS - Karadeniz/Kuzey Denizi DENİZLER” projesi İsveç’ten yola çıkarak

Cumhuriyet Gazetesiİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Sahne ve Gösteri Sanatları’nın 2009 yılı çalışmaları kapsamında ilk proje 20-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Denizler, kucakladıkları şehirlerin zenginliği… Denizler, kıyılarında yaşayan insanların mutluluk kaynağı… Yeter ki o kaynak hoyratça tüketilmesin, kirletilmesin. İstanbul; bir yanını Karadeniz’e, bir yanını Marmara Denizi’ne vermiş, Boğaz’ın iki yakasında keyifle salınan, kuşkusuz dünyanın en şanslı, en güzel şehirlerinden biri. Ama, yıllar içinde hoyratlıklardan nasibini fazlasıyla almış. Hızlı sanayileşme, plansız büyüme, yoğun göç sanki Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde sözünü ettiği “az acı” suları biraz daha acılaştırmış…

Bir Intercult (İsveç) organizasyonu olan ve de öncelikle AB Eğitim Programı çerçevesinde gerçekleştirilen “Black/North SEAS - Karadeniz/Kuzey Denizi DENİZLER” projesi İsveç’ten yola çıkarak Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler ve kentlerdeki ortak sorunlar üzerine odaklanmayı amaçlıyor. Bu sorunları sanki sanat aracılığı ile tartışmaya açıyor. Intercult’un sanat yönetmeni Chris Torch, kamusal alanların adeta vahşice özelleştirildiğini ve kentsel alanlarda çok geniş ‘tanımsız alanlar’ oluştuğu gerçeğinin altını çizerken, bu durumun özellikle Karadeniz çevresi için geçerli olduğunu vurguluyor.

SEAS/DENİZLER projesinde farklı disiplinler buluşuyor. İsveç, Norveç, Hollanda, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye, 2009 yılının yol haritasında yer alan ülkeler. Bu süreçte son durak, zaten yüzyıllardır bir kültür başkenti olan İstanbul.

Girişler ücretsiz

Projenin ortak buluşma noktası, yukarıda da belirttiğim gibi, Avrupa’nın Kuzey Denizi’ne ve daha çok da Karadeniz’e dönük yüzü. Söz konusu kıyılardan, ülkelerden, kentlerden sanatçıların birlikte yarattıkları bir süreç. İstanbul’da da sanatçılar çalışmalarını bu kentin insanlarıyla paylaşacaklar. Kapalı ve açık mekânlarda yaşanacak paylaşımlar bunlar. Sokaklardan tiyatro mekânlarına uzanacak gösteriler yeni sorgulamalara, etkileşimlere yol açacak. Gösterilerin tümü ücretsiz izlenebilecek. Burada temel amaç, seyirciye bir hafta gibi kısa bir zaman dilimi içinde olabildiğince geniş bir seçkiden yararlanabilme fırsatı vermek. Öte yandan, yerli ve yabancı kültür ve sanat insanlarının katılımıyla düzenlenecek Kent Manzaraları (City Scape) başlıklı oturumlarla sanatçıların, akademisyenlerin, izleyicilerin katılacağı tartışma alanları da oluşturulacak. “Sanat ve Kamusal Alan”, “Kusursuz Mekân”, “Kesişen Kültürler” farklı günlerde yapılacak toplantıların ana başlıkları. Bu toplantılarda yurtdışından ve Türkiye’den kültür ve sanat insanları bir araya gelecekler.

Bugüne kadar 16 yapım gerçekleştirilmiş bu proje kapsamında. Türkiye’den Şafak Uysal-Bedirhan Dehmen ve Mahir Günşiray SEAS/DENİZLER’de sürekli çalışan sanatçılar. Projenin İstanbul ayağında Ayşegül Eryüksel-Ece Gözmen, Ayrin Ersöz, Tuğçe Tuna, Zeynep Günsur gibi sanatçılar da farklı mekânlarda yapacakları gösterilerle konuk olarak katılıyorlar. SEAS İSTANBUL’un Türkiye’den bir başka konuğu da Baba Zula grubu olacak… İsveç’ten deneysel akustik opera çalışması ile Teater Gilotin, yaşamı sorgulayan “Bavullar” ile Tünel Meydanı’nı kendine mekân edinecek Plovdiv Tiyatrosu, seslerle “Sınırlar”da dolaşan Norveçli Siri Hermansen, bir İsveç-Bulgar ortak çalışması olan enstalasyon “Fantomat”, Hollandalı genç sanatçılar grubu Wunderbaum’un yine gençlerle yapacağı atölye çalışmaları, bu sıradışı buluşmaların bir bölümünü oluşturuyor.

20-28 Mart tarihleri arasında SEAS/DENİZLER’de buluşmak üzere…

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizler-seas-projesi-istanbulda_67251.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!