Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Denizlerde Su Seviyesi Her Yıl 4 Milim Yükseliyor

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Harita Genel Komutanlığı Jeodezi Dairesi Başkanlığı uzmanlarının araştırmalarına göre, Türkiye’nin denizlerinin seviyesi her yıl ortalama 4-8 milimetre yükseliyor.

Zamanilli Savunma Bakanlığı’na bağlı Harita Genel Komutanlığı Jeodezi Dairesi Başkanlığı uzmanlarının araştırmalarına göre, Türkiye’nin denizlerinin seviyesi her yıl ortalama 4-8 milimetre yükseliyor.

Uzmanlara göre, deniz seviyesi yükselişi nedeniyle kıyılardaki verimli toprak, yol ve yapılar tehdit altında bulunuyor.

Harita Genel Komutanlığı Jeodezi Dairesi Başkanlığı uzmanları Coşkun Demir, Hasan Yıldız, Ayhan Cingöz ve Mehmet Simav’ın hazırladığı, ‘Türkiye Kıyılarında Uzun Dönemli Deniz Seviyesi Değişimleri’ başlıklı çalışmada, Antalya, Bodrum, Menteş (İzmir) ve Erdek (Balıkesir) mareograf istasyonlarındaki deniz seviyesi ölçümlerinde çarpıcı sonuçlar elde edildi. Çalışmada, Antalya, Bodrum ve Menteş istasyonlarının 20 yıllık (1985-2004) ve Erdek istasyonunun 21 yıllık (1984-2004) deniz seviyesi ölçümleri analiz edildi. Hesaplamalara göre, Antalya’da yılda 7,4, Bodrum’da 4,3, Menteş’te 3,8 ve Erdek’te 7,7 milimetre yükselme olduğu ortaya çıktı. Uzmanlara göre, bu belirgin bir yükselme trendi, sürekli izlenerek önlem alınmaması halinde ciddi tehditler meydana getirebilir. Su seviyesindeki bu yükselmenin yerkabuğundaki çökmelerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını da araştıran uzmanlar, bazı bölgelerde çökmelerin de bu tip etkenler arasında yer aldığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, yükselmenin hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın oluşturduğu tehlikenin önemli olduğunu belirterek, deniz seviyesi yükselmesinin, yerleşim alanlarında verimli toprakların, kıyılarda yol gibi mühendislik yapılarının su altında kalmasına sebep olabileceğini söyledi. Gelecekte insan hayatı ve ekonomi üzerinde oluşabilecek risklerin en aza indirilebilmesi açısından tespit edilen trendlerin önemli olduğuna işaret eden araştırmacılar, “Bu veriler, Türkiye kıyı alanları planlarında ve ülkemizde gerçekleştirilen kıyı mühendisliği uygulamalarında göz önünde bulundurulmasının yanı sıra, kıyılarımızda deniz seviyesi değişimlerinin sürekli izlenmesi açısından büyük önem taşıyor.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizlerde-su-seviyesi-her-yil-4-milim-yukseliyor_28135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!