Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Denizleri de Doldurup Satacaklar

Bakanlığın Kıyı Kanunu Yönetmenliği’nde yaptığı değişiklikle, koruma ilkelerinin boşa düşürülmeye çalışıldığını belirten uzmanlar, yapay adalarda inşaatların yükseleceğini ifade etti.

yapi.com.tr
Denizleri de Doldurup Satacaklar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kıyı Kanunu’nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin bazı maddelerinde değişikliğe gitti. Resmi Gazete’de çıkan, Kıyı Kenar Çizgisi ile ilgili olan Kısmi Yapılaşma tanımına ‘Barınak, Tonoz Sistemleri, Rekreatif Amaçlı İskele’ bölümleri de eklendi.

Bakanlığın yeni balıkçı barınağı tanımına göre, emsali karar alanının yüzde 2’sinde yüksekliği 6 buçuk metreyi ve 2 buçuk katı aşmayacak şekilde sosyal ve teknik alt yapı tesisleri kurulabilecek.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Yönetmelikte ‘Barınak’ tanımı da değişti. Yeni tanıma göre kıyılarda, emsal kara alanın yüzde 5’ini geçmeyecek, asma kat ile birlikte 5 buçuk metreyi geçmeyen barınaklar yapılabilecek.

Kıyılarda ve denizlerde yapılaşmaya neden olacak yönetmeliğe ilişkin uzmanlar, koruma ilkelerinin boşa düşürülerek yasa dışı uygulamaların yasal hale getirilmeye çalışıldığını belirtti. Yapılan değişiklikleri değerlendiren TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen, “Kıyılarda yapılan yasa dışı uygulamaları yasal hale getirme çabası.” dedi.

Kanal İstanbul’u kapsıyor
Değişiklikte belirtilen sosyal ve teknik alt yapı tesislerine ilişkin konuşan Köymen, “Dolgu alanlarında akaryakıt istasyonu yapılabileceği belirtiliyor. Bu istasyonlar deniz ve kara araçlarına hizmet verebilir. Burada aklan gelen ilk şey Kanal İstanbul Projesi” dedi.

Tonoz sistemlerine ilişkin değişiklikle doğal koyların tehlike altına girdiğini ifade eden Köymen, “Doğal koy ve ada çevrelerinde tonoz sistemlerinin kurulacağından söz ediliyor. İskele bulunmayan yerlerde açık denizlere kurulacak tonoz sistemleri gemilerin bağlanacağı yer. Bu sistemlerin ‘gerekli’ görüldüğü yerler ise yine doğal koylar.” ifadelerini kullandı.

Yapay adacıklar kuracaklar
Yönetmelikte yapılan değişiklerden birisi de ‘kıyı’ ibaresinden sonra ‘deniz’ kelimesinin getirilmesi oldu. Bu ibarenin kıyıların ardından denizlerin de parsellenerek imara açılacağı anlamına geldiğini belirten Köymen, “Denizde de imar planı hazırlanabilecek ve yapıların yükseleceği anlamına geliyor. Yapay adacıkların önünü açacak ve adacıklar için imar planları hazırlanabilecek.” diye konuştu.

Koruma ilkelerini boşa düşürmek istiyorlar
Salda için imar planları askıdayken yapılan bu değişikliği itirazları boşa düşürme hamlesi olarak değerlendiren yaşam savunucusu Mimar Birsen Tanyeri ise, “ÖÇK, doğal ve arkeolojik sit alanlarında deniz ve göl kıyılarının yapılaşmasına neden olacak. Koruma ilke kararlarını kaldıran bir değişiklik. Salda, Olimpos gibi özel koruma alanlarını yakından ilgilendiriyor. Kıyılarda korunan alanlardaki yapılaşmayı kalıcı hale getiriyor. Kabul edilebilir bir şey değil. Doğaya zarar vereceği aşikar olan birtakım uygulamaların yasallaşması anlamına geliyor. Türkiye’nin bir çok kıyısında yapılaşmayı resmi hale getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizleri-de-doldurup-satacaklar_182434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!