Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Küçükçekmece Kıyısı İmara Açılıyor

Yargının Küçükçekmece Gölü kıyısındaki bir milyon metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasına ilişkin “iptal” kararına rağmen arazi imara açıldı.

yapi.com.tr
Küçükçekmece Kıyısı İmara Açılıyor

Yargının Marmara Üniversitesi’nin protokolle TOKİ’ye devrettiği, Küçükçekmece Gölü kıyısındaki bir milyon metrekarelik alanın yapılaşmasına ilişkin ‘iptal’ kararı yok sayıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mahkeme kararına rağmen bölgeye ilişkin hazırladığı yeni imar planını yürürlüğe koydu. Bölge yapılaşmaya açıldı.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; TOKİ, Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile Marmara Üniversitesi arasında 2016 yılında bir protokol imzalandı. Söz konusu protokolle, üniversitenin Maltepe’deki Kenan Evren Kışlası’nın arazisine taşınmasına karar verildi. Bu kararın üzerine de Küçükçekmece Halkalı’daki arazinin Marmara Üniversitesi’nce kullanılmasından ‘vazgeçildi’. Sonrasında büyük arazi, TOKİ’ye devredildi ve arazinin Emlak Konut A.Ş.’ye satışı gerçekleştirildi. Bakanlık, 2017’de hazırladığı plan ile 1 milyon metrekarelik arazinin ‘yükseköğretim’ olan tanımını “konut ve ticaret” olarak ‘güncelledi’. İmar planı ile bölgede AVM, otel, konut ve rezidans yapılmasının önü açıldı.

Aradan geçen sürenin ardından 6 Eylül 2019 tarihinde Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi, imar planına karşı açılan davada karar verdi. Mahkeme, şehircilik ilkelerine aykırı bulduğu planı iptal etti. Ancak Bakanlık, yargı kararını yok saydı. Bir milyon metrekarelik alana ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı 1 Kasım’da re’sen onaylandı. Söz konusu planlar, önceki gün askıya çıkartıldı. Alan böylece yapılaşmaya açıldı.

Planın amacı, şöyle açıklandı: “Mahkeme kararının iptal gerekçeleri incelendiğinde planlama alanı ve yakın çevresinde yapı ve doku analizi yapılmadığı, yürürlükteki çevre planlarla ilişkin gerekli çalışma ve değerlendirme yapılmadığı, nazım imar planında 3 alt bölge oluşturulmuşken uygulama imar planında 5 alt bölge oluşturulmasının plan kademelenmesine aykırı olması ve bazı plan notlarının ilgili imar yönetmelikleri ile çelişti ifade edilerek iptal edilmiştir. Söz konusu iptal gerekçeleri nezdinde plansız kalan alanın yeniden planlanarak sağlıklı bir yerleşim yeri haline getirilmesi için tüm eksiklerin giderilmesi hedeflenmiştir. İptal gerekçesinde yer alan ilgili plan notları kaldırılmıştır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucukcekmece-kiyisi-imara-aciliyor_175923.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!