Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Denizlili Kadın Ferforjeci İlk İhracatını Irak'a Yaptı

Denizli'de 12 yıldan bu yana kızıyla birlikte ferforje imalatı ve uygulamaları yapan Melek Tekeli (51), ilk ihracatını Irak'a yaptı. 3. Sanayi Sitesi'ndeki işyerinde yakınlarının da yardımıyla bir ayda çeşitli desenlerde hazırladığı 24 ton ferforjeyi TIR'a yükleten Tekeli, Erbil'e her ay bir TIR dolusu ürün göndermeye devam edecek.

Yeni Asır Gazetesi
1 Denizlili Kadın Ferforjeci İlk İhracatını Irak'a Yaptı

Denizli'de 12 yıldan bu yana kızıyla birlikte ferforje imalatı ve uygulamaları yapan Melek Tekeli (51), ilk ihracatını Irak'a yaptı. 3. Sanayi Sitesi'ndeki işyerinde yakınlarının da yardımıyla bir ayda çeşitli desenlerde hazırladığı 24 ton ferforjeyi TIR'a yükleten Tekeli, Erbil'e her ay bir TIR dolusu ürün göndermeye devam edecek. Girişimci Melek Tekeli ve kızı Gönül Malhatun'u (29) ilk ihracat TIR'I yüklenirken Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz'la, KOSGEB Bölge Müdürü Kemal Bildiş de yalnız bırakmadı.

Birlikte yüklediler

Vali Yardımcısı Çapraz ve Bildiş, TIR'a birlikte ferforje paketi de yükledi. Erkek işi olarak bilinen ferforje demir işlerinin anne kız tarafından başarı ile yapıldığını ifade eden Çapraz, "Anne ve kızı kadın girişimcilere en güzel örnek. Azim ve çok çalışmakla her şey yapılabiliyor. Ben firmayı ve çalışmalarını yakından takip ediyorum. Demire kadın eli değdiği zaman nasıl bir sanat eseri ortaya çıkıyor biliyorum" dedi.

7 yıldızlı otele ürün

Irak'a gönderdiği 24 ton ferforjeden yaklaşık 30 bin dolarlık döviz girdisi sağlayacağını, en büyük hedefinin Erbil'e ayda 3 TIR dolusu ferforje göndermek olduğunu belirten Tekeli, Türkiye'nin değişik illerinde inşaatlarda anahtar teslimi ferforje işleri yaptığını, geçen yıllarda Muğla Dalaman'da İngilizlere ait 60 villa ve toplam 230 dairenin ferforjesini üretip montajını yaparak teslim ettiğini hatırlattı. Antalya Kundu'da dünyanın üçüncü büyük oteli olan 7 yıldızlı Mardan Palace'ın tüm ferforje işlerini 60 günde yaparak montajını gerçekleştirdiğini anlatan Tekeli, şöyle konuştu:

"Erbil'deki ilk ihracatımı yapacağım firma da bizi internetten bulmuş. Geçen yıl firma yetkilileri Denizli'ye gelip işyerimi incelediler. Benimle ve kızımla tanıştılar. Sonra da sipariş verdiler. Akrabalarımın yardımı ile bir ayda 24 tonluk ilk TIR'ı yükledik. Her ay bir TIR dolusu ferforjeyi Erbil'e göndermeye devam edeceğim. Erkek meslektaşlarım beni devamlı eleştirdi. Elinin hamuruyla demir işi yapılır mı diye köstek oldular. Parmakla gösterilecek kadar az da olsa teşvik eden dostlarım da oldu. Ben de inadımı, güvenimi ve azmimi kaybetmeyerek zorlukların üstesinden geldim. Şimdi de ilk ihracatımı yapıyorum. Erbil pazarına girdim. İleriki dönemlerde İsrail pazarına da gireceğim."

Memurluğu bırakıp kendi işimi kurdum

Denizli Belediyesi'nde 14 yıllık memurken istifa ederek işinden ayrıldığını, çeşitli iş denemelerinden sonra erkek mesleği olarak bilinen ferforje demir işine girdiğini anlatan Melek Tekeli, Türkiye'de tek kadın ferforje imalatı ve montajını yapanın kendisi olduğunu söyledi. Kızı Gönül'ün çizdiği desenlere göre ferforje imalatı yaptığını, demir, ateş ve çekicin dostluğunu çok sevdiğini anlatan Melek Tekeli, "Demir işinin önce soğuk ve sert bir iş olduğunu düşündüm. Yaptığım araştırmalarda da bu işi sadece erkeklerin yaptığını öğrendim ancak zoru sevdiğim için başlama kararı aldım. Kızım en büyük destekçim oldu. İşimde çok mutluyum. Demirin başına geçtiğimde erkek ustalardan daha çok ferforje üretiyorum" diye konuştu.

Hiç kimseden ödül almadım

12 yıldan bu yana annesiyle ferforje imal edip montajını yaptıklarını ancak bu çalışmalarının hiçbir zaman sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlar tarafından görülmediğini anlatan Gönül Malhatun ise şunları söyledi: "Osmanlı motiflerini demirin soğuk yüzüne işleyerek sanat eseri haline getiriyoruz. Ferforje işini erkeklerden daha iyi yapıyoruz, girişimciliğin en güzelini sergiliyoruz ancak hiç kimse bizim bu gayretlerimizi görmüyor. Bu güne kadar bir tane bile ödül almadık. Kadın başımıza yaptığımız çalışmalara teşekkür eden bile olmadı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizlili-kadin-ferforjeci-ilk-ihracatini-iraka-yapti_77783.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • selam melek hanım ve gönül hanım, sizleri gerçekten tebrik ederim. bende bursa inegölde ferforje işleri yapıyorum. bir meslektaşım bu başarıyı yakalamışsa helede erkek işini başarmışsa gönülden tebrik ederim. has berat ferforje demir, hayırlı işler dilerim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!