Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Denizli’nin “Kayraktaşı” Çok Amaçlı Kullanılıyor

İnsanlar doğaya dönüyor, peyzaj mimarisi, dekorasyon ve yer kaplamasında doğal taşa yani kayraktaşa dönüyor. İnsanoğlu dünyaya geldiğinden

Ticaretb>İnsanlar doğaya dönüyor, peyzaj mimarisi, dekorasyon ve yer kaplamasında doğal taşa yani kayraktaşa dönüyor.

İnsanoğlu dünyaya geldiğinden itibaren, hayatın her kademesinde, birçok ihtiyaçları için taşı kullanmıştır. İlkel ata devri kapanmış olsa da “‘modern taş devri” devam etmektedir.

Taş dünyasının en ilginçlerinden olan kayraktaş, her sahada çok maksatlı olarak kullanılıyor. Denizli’den çıkarılan kayraktaş, Kuvars esaslı, sert, düzgün yüzeyli, kaliteli ve doğal yer ve duvar kaplamasıdır. Efeler İnşaat Malzemeleri, kayraktaş ocağı işletmesi, satış ve uygulamasını yapan Denizli de bulunan bir firma.

Efeler İnşaat Malzemeleri sahibi Hilmi Efe, kayraktaşının insanların doğala ve travertenlere dönmeleri ile yükselen bir maden olduğunu ifade ediyor.

Homojen ve çok çeşitli renklere sahip olduğu için doğaya uyum sağlayan kayraktaşı, rutubet almamasından dolayı komple bina subasmanı bahçe duvarı gibi yerlerde ince sıva üzerine kapanıyor. Bu amaçla kullanılan kayraktaşının özelliği 2-4 cm kalınlığında olup tonu 15-20 santimetre kare yer kaplıyor.

İç mekanda, tuğla-beton veya kaba ve ince sıva üzerine duvar kaplaması, ocak, şömine ve barbekü satıhlarının kaplamasında kullanılan kayraktaşı 0.5 ile 2 cm kalınlığında değişiyor.

Türk doğal taş sektörünün sorunlarına da değinen Efe, en önemli sorunlarının kendi dallarında ÇED raporu almak olduğunu ifade ediyor. 1901 yılında çıkmış olan taşocakları nizannamesi ile iş yapmaya çalıştıklarını söyleyen Efe, bu kanunun artık yenilenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Öncelikli hedeflerinin ihracat olduğunu vurgulayan Efe, aracı kurumlar ile çalışmalarından dolayı fiyatlar konusunda dış ülkeler ile rekabet edemediklerini kaydetti. Üretimlerinin yüzde 40’ını şu anda ihraç eden firma, bu yıl iç piyasa gibi dış piyasanın da krizlerden etkilendiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizlinin-kayraktasi-cok-amacli-kullaniliyor_3920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!