Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Denizli'ye Mermer OSB Kuruluyor

Denizlili mermerciler, Türkiye'de bir ilk olacak Mermer Organize Sanayi Bölgesi kurma kararı aldı. Denizli Sanayi Odası, Denizli Valiliği, P

Dünyab>Denizlili mermerciler, Türkiye'de bir ilk olacak Mermer Organize Sanayi Bölgesi kurma kararı aldı.

Denizli Sanayi Odası, Denizli Valiliği, Pamukkale Üniversitesi, Denizli Mermerciler ve Madenciler Derneği ile Denizli Tekstil ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği'nin desteklediği projenin kısa sürede hayata geçirilmesi bekleniyor.
Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu, mermer sektörünün Denizli sanayiinde tekstil sektöründen sonra ikinci sırayı aldığını söyledi. Mermercilerin Denizli'ye Mermer Organize Sanayi Bölgesi kurma projesini yerinde bulduğunu belirten Yazıcıoğlu, projenin incelenmesi için Denizli'ye Sanayi Bakanlığı'ndan bir heyet istediklerini kaydetti. Yazıcıoğlu, mermercilerin de talepleri doğrultusunda, Denizli Mermer Organize Sanayi Bölgesi'nin ocaklara yakın ulaşım kolaylığı olan bir bölgede ve tarım arazileri dışında bir alanda kurulacağını bildirdi.

Mermer İhracatçıları birliği de kurulacak

Denizli Mermerciler ve Madenciler Derneği Başkanı Samet Gündüz, dernek olarak gerekli fizibilite çalışmalarını yaptıklarını ve Mermer Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına ilişkin projeyi Denizli Sanayi Odası'na sunduklarını söyledi. Denizli Mermer Organize Sanayi Bölgesi'nin yanı sıra, Denizli Mermer İhracatçıları Birliği kurulması için de çalışmalara başladıklarını belirten Gündüz, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Nihat Zeybekçi'den yardım ve destek aldıklarını kaydetti. Gündüz, Mermer İhracatçıları Birliği faaliyetlerinin Zeybekçi'nin önerisiyle DETKİB binasında ayrı bir bölümde yürütüleceğini bildirdi.

Projenin öncülerinden Faber Mermer Genel Müdürü Yasin Cinkaya ise Denizli'de 56 mermer fabrikasının dağınık bir konumda olduğuna dikkat çekerek, sektörün her geçen gün büyüdüğünü ve verimliliği artırmak için bir araya gelmeye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Cinkaya, "Denizli'de faaliyet gösteren mermer fabrikalarının üretim ve ihracatını artırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla Mermer Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulmasının yerinde olacağını düşünüyoruz. Mermerci arkadaşlarla görüşmelerimiz sürüyor. En az 50 firmanın katılımını sağlamayı hedefliyoruz. Denizli Mermer OSB'de Afyon ve İzmir'den de firmalar olacak" dedi.

Yasin Cinkaya, Türkiye'de yıllık mermer üretiminin 2002 yılı sonu itibarıyla 1 milyon 300 bin metre küp olarak gerçekleştiğini, Denizli'nin ise yaklaşık 300 bin metre küp blok mermer üretimi ile ülke blok mermer üretiminin yaklaşık yüzde 23'ünü karşıladığını söyledi. Cinkaya, Denizli mermer fabrikalarında işlenen mermer cinsinin yüzde 99 oranda Denizli traverten olduğunu belirterek, ürünlerin büyük bölümünün ABD, Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç edildiğini söyledi. Cinkaya, Türkiye'nin 350 milyon dolarlık mermer ihracatının 85 milyon dolarlık bölümünün Denizli'den yapıldığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizliye-mermer-osb-kuruluyor_4387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!