Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Denizli’yi İzliyoruz

Yerel demokrasiyi “kayırmacı”lık, imar yetkisini de “talan özgürlüğü” sananlar için Denizli’den gelen yargı haberleri iyi değil... “Hukuk devleti”, seçilmiş yöneticilerin çıkar amaçlı sözde demokratik kararlarına karşı toplumun haklarını korumayı sürdürüyor. Bu yönde Denizli için alınan “yargı kararları” ise cadde isimlerinin değiştirilmesinden,

Cumhuriyet Gazetesi
1 Denizli’yi İzliyoruz

Yerel demokrasiyi “kayırmacı”lık, imar yetkisini de “talan özgürlüğü” sananlar için Denizli’den gelen yargı haberleri iyi değil... “Hukuk devleti”, seçilmiş yöneticilerin çıkar amaçlı sözde demokratik kararlarına karşı toplumun haklarını korumayı sürdürüyor. Bu yönde Denizli için alınan “yargı kararları” ise cadde isimlerinin değiştirilmesinden, cumhuriyet dönemi yapılarının gözden çıkartılmasına; hatta yeşil alanların imara açılmasına kadar her türden “kente karşı suç” niteliğindeki uygulamaları hukuka aykırı buldu.

Diğer kentlerimiz için de “ders” niteliğindeki kararlara bakalım:

‘Şeyh Bedrettin’...

Belediye Meclisi dört mahalleden geçen “Şeyh Bedrettin Caddesi”nin adını “Denizli’yle ve ülkemizin tarihi geçmişiyle ilgisi olmadığı ve tanınmadığı” gerekçesiyle 2005’te kaldırmıştı. Yeni adını ise “Müftü Ahmet Hulusi Efendi” olarak belirlemişti... Mimarlar Odası Denizli Şubesi’nin açtığı davada yüksek mahkeme “eski adların o yerlerle özdeşleştiği”ni vurgulayarak, yeni adların yeni caddelere verilmesini hükme bağladı. Şimdi Denizli, belediyenin yargı kararını uygulamasını, Şeyh Bedrettin Caddesi’ne tarihi adın yeniden asılmasını bekliyor.

‘Ayrıcalıklı’ AVM...

Kentlerin geleneksel çarşı ve pazarlarını giderek söndüren; kendi ürünümüzü uluslararası şirketlerden satın aldığımız; kendi esnafımızı ve üreticimizi ise boynu bükük bıraktığımız alışveriş merkezlerinden (AVM) biri de Denizli’nin “yeşil alan”ına göz koydu. “Muhafazakâr”(!) yönetimin sağladığı ayrıcalıklı imarıyla toplumsal alanı işgal eden “Forum Çamlık” için de yüce yargı “iptal” kararı verdi.

Halkın “Demokrasi Meydanı” dediği ve planda “Park ve Belediye Hizmet Alanı”na ayrılan yerin “ticari tesis için satılamayacağı”nı hükme bağlayan idare mahkemesi kararına belediyenin itirazı da reddedildi. Danıştay, parkta yükselen AVM’yi yasalara aykırı bulunca, Forum Çamlık’ın ruhsatıyla birlikte “tapu”su bile geçersiz oldu. Bakalım yeşil alanı pazarlayanlara hangi “yaptırım” uygulanacak; hukuken gecekondudan farksız AVM, ne zaman yıkılacak?

... Ve Cumhuriyet mirası

Denizli’nin en “gerilimli” gündemi ise “Tarihi Hükümet Konağı”nın “yerinde kalması” için “yargı destekli” direniş... Valilik “yıkmak” için açtığı “kültür varlığı sayılmaması” davasını kaybedince, “depreme dayanaksız raporu”yla Koruma Kurulu’na başvurmuş; ancak istediği “yıkım izni”ni yine alamamıştı.

Mimarlar Odası’nca mayıs başında düzenlenen “Denizli Geleceğini Arıyor” sempozyumunun sonuç bildirgesinde de şu çağrı vardı: “Endüstri Meslek Lisesi taş atölye binaları, mevcut tescilli Hükümet Konağı, Gazi İlkokulu ve Kız Meslek Lisesi ile birlikte alanın ‘Cumhuriyet Sit Bölgesi’ kimliğiyle düzenlenmesi...”

Bildirgede, vaktiyle var olan “Halkevi ve eski belediye binası”nın da canlandırılması önerilirken; Vilayet Konağı için dendi ki: “...yıkılarak taşınması, tarihi dokunun karakterini ve yapının özgünlüğünü bozacağı için uygun değildir...”

Nitekim aynı alanın “Kentsel Tasarım”projesi için bir “yarışma”açılması amacıyla Valilik ile Mimarlar Odası arasında 11 Haziran’da imzalanan “Protokol”de şu koşul yer aldı: “Mevcut Hükümet Konağı mutlaka korunacaktır...” (Madde 1)

Ne var ki Vali, bu koşulu da gözetmeksizin yeni bir “taşıma projesi”ne Koruma Kurulu’ndan “acil” onay istemesin mi? Hükümet Konağı için “mutlaka korunacak” diye imza atılmasından “bir gün sonra”ki kurul toplantısında da bu kez “uygun” (!) görülmesin mi? Üstelik yargının da “yerinde yaşatılması”nı öngörmesine rağmen...

Oysa tarihi binanın konumu için “yeniden” karar vermeden önce, en doğru kentsel tasarımı seçecek “yarışma jürisi”nin de görüşünü beklemek, “kamusal ve bilimsel etik” gereğidir. Vali’nin ve Koruma Kurulu’nun hiç değilse bu evrensel kuralı gözetmelerini bekliyoruz...

Denizli’yi izlemeyi sürdüreceğiz...

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizliyi-izliyoruz_69928.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • http://www.denizlili.net/default.asp yukarıdaki adrese baktığınızda; bizi fildişi kulelerinden izleyenlere kolaylık olsun…. Fil dişinden yapılmış kulelerine oturmuş, üyelerinden alacakları vize ücretlerini düşünenler ve bu ücretleri de üyelerinin menfaati dışında harcayanlara duyurulur…. TMMOB Sümerpark davasını kaybetti Sümerbank arazisinin satışından sonra yapılan imar uygulamalarını yargıya taşıyan TMMOB İKK, Denizli İdare Mahkemesi’ne açtığı iptal davasını kaybetti... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!