Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Ankara’yı Liste Başı Yaptı

Konutların yüzde 27’sinin sigortalı olduğu Türkiye’de iller bazında ilk sırayı yüzde 56.34 ile Ankara alıyor. DASK Başkanı “Bu oran ilimizde eğitim seviyesinin yüksekliği ve yaşanan depremin etkili olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Hürriyet ANKARA
Deprem Ankara’yı Liste Başı Yaptı

STRONG>Konutların yüzde 27’sinin sigortalı olduğu Türkiye’de iller bazında ilk sırayı yüzde 56.34 ile Ankara alıyor. DASK Başkanı “Bu oran ilimizde eğitim seviyesinin yüksekliği ve yaşanan depremin etkili olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’de konutların yüzde 27’si zorunlu deprem sigortasına sahip olurken, iller bazında ilk sırayı yüzde 56,34 ile Ankara aldı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerine göre, Akdeniz Bölgesi’nde zorunlu deprem sigortası oranı yüzde 19, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 14, Ege Bölgesi’nde yüzde 26,37, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 11,5, Karadeniz Bölgesi’nde yüzde 18, Marmara Bölgesi’nde yüzde 33 olurken İç Anadolu bölgesi yüzde 34,22 ile ilk sırada yer alıyor. İller bazında ilk sırada yüzde 56,34 ile Ankara geliyor. İller bazında zorunlu deprem sigortasının en düşük olduğu il yüzde 3 ile Şırnak.

Serdar: Unutuldu, önlemler zayıfladı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, sigortalılık oranının en yüksek olduğu ilin Ankara olduğunu belirterek, “Ankara İç Anadolu’yu da bölgeler arası sıralamada en üste taşıyor. Bu oranlarda hem ilimizdeki eğitim seviyesinin yüksekliğinin hem de geçtiğimiz yıl yaşanan 4 ve üzeri şiddetteki depremlerin etkili olduğunu düşünüyoruz” dedi.1999’da yaşanan Marmara depreminin üzerinden geçen on yılda ülkede deprem tehlikesinin unutulmaya yüz tuttuğunu ve önlemlerin zayıfladığını ifade eden Serdar, şunları kaydetti: “ Zorunlu deprem sigortası sadece konutların yıkılması durumunda değil deprem kaynaklı her türlü hasarda tazminat ödüyor.”

Amacımız tüm konutları güvence altına almak

Türkiye’de net istatistik veriler olmamakla birlikte zorunlu deprem sigortası kapsamına giren konut sayısının yaklaşık 13 milyon olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Serdar, zorunlu deprem sigortalı konut sayısının bugün itibariyle 3 milyon 500 bine, oranının ise yüzde 27’ye ulaştığını söyledi. İdris Serdar, 10 yıl öncesine kıyasla bugün elde ettikleri sonuçlar büyük bir gelişmeye işaret etse de DASK olarak amaçlarının, ülke genelinde tüm konutları ödenebilir bir prim karşılığında yüksek teminatla, güvence altına almak olduğunu vurguladı. Serdar, “DASK’ın hedefi 2010 yılının sonuna kadar zorunlu deprem sigortalı konut sayısını 5 milyona çıkarmak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-ankarayi-liste-basi-yapti_77295.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!