Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Bölgesinin İnşası İçin 28.81 Milyon Dolar Suudi Kredisi

Marmara Depremi'nden sonra Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) taahhüt ettiği 400 milyon dolarlık deprem kredisi çerçevesinde Suudi Arabistan'ın sağlad

Dünyaarmara Depremi'nden sonra Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) taahhüt ettiği 400 milyon dolarlık deprem kredisi çerçevesinde Suudi Arabistan'ın sağladığı 28.81 milyon dolarlık krediye ilişkin sözleşme imzalandı.
Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Marmara Bölgesinde meydana gelen deprem sonrasında Bolu, Düzce ve Yalova'da oluşturulan yeni yerleşim alanlarının bağlantı yollarının inşaası için Suudi Kalkınma Fonu'ndan 108 milyon Suudi Riyali (yaklaşık olarak 28.81 milyon.- ABD Doları) tutarında kredi sağlanmasına ilişkin anlaşma, Suudi Kalkınma Fonu adına Genel Müdür Sn. Mohammad Al-Shawi ile Hazine Müsteşarlığı adına Genel Müdür Sn. H. Ersen Ekren tarafından 20 Ağustos 2002 tarihinde imzalandı. Söz konusu kredi, deprem zararlarının telafisi kapsamında, altı Körfez ülkesinin oluşturduğu Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) tarafından taahhüt edilen toplam 400 milyon ABD Doları tutarındaki kredi kapsamında sağlandı.

Sağlanan 108 milyon Suudi Riyali tutarındaki kredi 5 yılı ödemesiz toplam 25 yıl vadeli ve yıllık %2 faizli olacak. Sağlanan finansman ile deprem bölgesindeki, Bolu, Düzce ve Yalova'daki, yeni iskan alanlarının ana yollara bağlantısı sağlanacak ve köprü, kavşak gibi karayolu yapıları inşa edilecek. İmzalanan Kredi Anlaşması ile birlikte Türkiye, ilki 1979 yılında olmak üzere, Suudi Kalkınma Fonu'ndan 11 proje için toplam 1.3 milyar Suudi Riyali (yaklaşık 354 milyon ABD Doları) tutarında kredi sağladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-bolgesinin-insasi-icin-28-81-milyon-dolar-suudi-kredisi_1475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!